V neděli odpoledne se „brazilská“ akce uskutečnila, i když asi byl očekáván větší zájem návštěvníků. Těch byla pouze dvacítka, ale o to intenzivněji se všichni mohli věnovat seznámení s brazilským bojovým tancem capoeirou.

„Dozvěděl jsem se, že v Hořicích existuje skupina, která se této činnosti věnuje, a tak jsme je pozvali. Třeba si tento způsob zábavy najde i u nás své příznivce,“ uvedl ředitel instituce Martin Zajíček.

Instruktor Tomáš Kosina vidí přínos importovaného „tance“ v tom, že se ho mohou naučit zájemci prakticky od 11 let, aniž by byla horní hranice omezena.

„Původně šlo o bojový tanec, ale v našem pojetí jde především o relaxační záležitost. Kdo chce, bude se mu věnovat tak, jak by měla capoeira vypadat a jak ji předvádí náš instruktor Graduado Tartaruga z Brazílie, ale komu by právě tohle nevyhovovalo, nemusí být nijak důsledný. Jde o zábavu, o protažení těla, o příjemné strávení volného času,“ prozradil Tomáš Kosina.

Brazilský instruktor, člen Grupo axé Capoeira, byl v Jičíně a svým temperamentem, pohybovým nadáním a hrou na rozličné nástroje Jižní Ameriky zcela ovládl všechny návštěvníky, takže byl vytvořen kruh, v kterém se více méně snažili o zpěv a pohyb podle pokynů Brazilce. Jak sdělila jedna z pracovnic K–klubu, není ještě jasné, zda bude capoeira mít v Jičíně obdivovatele a žáky. „Možná, že dojde k tomu, že budeme zájemce vozit naším klubovým autem na tréninky do Hořic,“ prozradila Ladislava Mařádková.

O tom, jak se v K–klubu rozhodnou, budeme včas informovat.