Ještě před časem to vypadalo, že nadační fond bude organizovat festival sám, nyní je možný návrat k loňskému modelu. Jasno má být do konce března. Loni v říjnu byla vypovězena smlouva o spolupořádání, po volbách měla vztahy obou stran uklidnit pracovní skupina. V radě nakonec neprošla jí připravená smlouva o partnerství, na další schůzi byl místostarosta Daniel Novotný pověřen dopracováním jiné kompromisní dohody – o příspěvku a poskytnutí prostor, materiál byl označen jako „těsně před podpisem“.

K původní pracovní skupině se nyní připojili Jiří Liška, Petr Kebus, Josef Dvořák a Eva Vogeltanzová. Po setkání představitelů města a nadačního fondu se do hry vrací opět možnost společné organizace festivalu. Je tedy potřeba připravit návrh další smlouvy (od voleb již třetí), o kterém se povede diskuse.

„Jsme znovu na startovní čáře, vycházet chceme z konceptu vypovězené smlouvy,“ říká místostarosta Josef Dvořák. Vedení města považuje model, kdy největší kulturní akci spolupořádají město a nadační fond, za nejpřirozenější.

„Je pouze otázkou, zda lehce znepřátelené strany, reprezentované bývalým vedením města a nadačního fondu, jsou schopny nalézt opět přátelskou řeč, a ustoupit ze svých někdy až zbytečně tvrdých vyjádření. Pokud obě strany budou ochotné sednout ke stolu a seriózně spolu jednat, my budeme pouze rádi,“ dodal místostarosta Tomáš Frýba, který se po volbách ujal první vlny jednání, jež měla vést k uklidnění vztahů.

Roli prý bude hrát i to, jak se město postaví k otázce rozdělení přebytku posledních ročníků, požadovalo totiž polovinu z 2,3 mil., a k otázce finanční podpory festivalu. „Veškerá jednání bychom chtěli uzavřít do konce března.,“ říká Josef Dvořák. Včera nám potvrdil, že ve středu se k návrhu smlouvy vyjádří radní a ve čtvrtek se sejde nad dokumentem s předsedou nadačního fondu Michalem Mládkem. Iva Prýmková