S vrstevníkem, který chodil do stejné novoměstské školy jako já, jsme se v sauně bavili o dávném sáňkování „Na Rodovině“. Ostatní přítomní se ptali, kde že to je, a tak nápad přiblížit pozapomenutá zdejší pojmenování byl na světě.

2) Staré Město:
U Okresního soudu bývaly „Městské stodoly“, směrem dolů se dosud říká „Na Váze“. Návštěvník hospod mohl jít zpět do „Stalasu“hotel Stalingrad, nyní Paříž měnil často jména. Před ním se postávalo na křivém rohu – „Na Křivasu“. U brány bývala „Škvárovna“, což byla hospoda, a pod stejným jménem se skrýval i nevěstinec. Ty byly ale i na jiných místech, Pod Koželuhy, Na Vrchách atd.

Pomístních jmen je spousta a tato črta si nečiní nárok na úplnost. Bylo by zajímavé, kdyby si čtenáři vzpomněli i na další. Např.“Orlí hnízdo“- skautská klubovna na Čeřovce. „Opatrovna“- stará mateřská školka vedle kina. „Průchoďák“ - „Tamlovka“ , hřiště „Čechie“, SK apod.

Na závěr snad dvě typicky jičínské speciality. Když hořelo, kromě akustických signálů býval na bráně praporek ve směru, kde požár byl, v noci pak lucerna. Zvláštností bývalo i jičínské korso - hlavně okolo Husovy ulice, (na snímku) přibližně v době od 17.30 do 19 hodin. Možná by neškodilo tuto tradici někdy oživit. Za pomoc ve vzpomínání autor děkuje pánům Hylmarovi, Brožovi, Najvrtovi a Krennovi s prosbou o případné upřesnění a další označení.⋌Jaroslav Veselý

Pokud víte ještě o zapomenutých pojmenováních v Jičíně, Nové Pace či Hořicích, ozvěte se nám. Rádi váš příspěvek zveřejníme.