Kdy nám opravíte jezuitskou kolej? To je častá otázka místních občanů směrem k městu. Radnice se již nějakou dobu snaží najít schůdnou cestu, respektive získat dotaci, která by koleji finančně pomohla postavit se na nohy.

 V roce 2007 se podařilo v rámci programu EU s názvem GRIP-IT získat 3,5 milionu na projekt Evropského kulturního a konferenčního centra, tzv. Valdštejnské eurouniversity. Projektová dokumentace byla zpracována, ale k vlastní realizaci již nedošlo. Vhodný dotační titul nebyl vypsán.

 Hledání možnosti, jak koleji pomoci, si vzali na starost někteří zastupitelé. Navrhli jako nepříliš jednoduchý, ale účinný krok pracovat na tom, aby jezuitská kolej byla zařazena mezi národní kulturní památky, čímž by se její šance na čerpání potřebných peněz z fondů zvýšila. Nakonec se ale ukázalo, že tato cesta nebude schůdná. Národní památkový ústav zařazení jezuitské koleje mezi národní památky nedoporučil.

 Miroslav Matějka (ČSSD) na středečním zasedání zastupitelstva proto předložil nový návrh: ,,Naše skupina našla vhodný dotační titul vedený na ministerstvu průmyslu a obchodu. Jedná se o program „Prosperita“ z Operačního programu podnikání a inovace, financovaného EU. Město by tu mělo šanci získat až 75% příspěvek, zbývající částku by muselo uhradit z rozpočtu.“ Na projektu rekonstrukce jezuitské koleje s názvem Valdštejnovo vzdělávací a kulturní centrum musí město spolupracovat s dalšími subjekty.

,,V našem případě je to spolupráce s Českou zemědělskou univerzitou, provozně ekonomickou fakultou Technické univerzity v Liberci a církví, která zájem vítá,“ doplňuje M. Matějka Realizace je předběžně vyčíslena na 380 milionů korun, Matějka ale podotýká, že některé části původního projektu Eurouniversity lze vyjmout.

Je to například oprava hotelu a dvou konferenčních sálů. Zastupitel Hamáček (Sdružení pro Jičín) upozornil, že i když město dotaci získá, zbývá mu i tak uhradit vysokou částku: ,,Kde na to město vezme?“ Všichni z přítomných však dali nakonec úsilí na získání grantu zelenou.