Součástí má být i vybavení pro výzkum a vývoj nových technologií. S projektem Valdštejnova vědeckotechnického parku se radnice hlásí do operačního programu Podnikání a inovace ministerstva práce a obchodu, k 31. 7. byla zaregistrována žádost. Jičín musí obstát v konkurenci více než čtyřech desítek záměrů, mezi které má být rozděleno přes 3 miliardy korun.

 Plán počítá s propojením vysokoškolského a podnikatelského sektoru a v jezuitské koleji by mělo dojít k zakomponování požadavků podnikatelské praxe do výuky. Do února musí Jičín předložit partnerské smlouvy mezi zúčastněnými stranami. Rada nyní schválila posloupnost kroků.“ Máme už smlouvy s dvěma vysokými školami, příslib spolupráce s církví a čekají nás velice náročná jednání s podnikateli, abychom je přesvědčili o výhodnosti celého projektu. Dotáhnout musíme i územní dokumentaci a vybrat partnery, kteří zpracují žádost, budou projektovat a připraví projektovou dokumentaci,“ říká starosta Martin Puš.

 Změn možná dozná samotný název projektu. Současné pojmenování je Valdštejnův vědeckotechnický park, podle starosty ale převládá názor, že vhodnější alternativou by byl Vědeckotechnický park Jičín.

V případě úspěchu musí Jičín najít prostředky na svou spoluúčast, ta bude zhruba 100 milionů korun. Podle starosty má na tento úkol radnice časový prostor – než dojde k zahájení přestavby, uplyne několik let, samotná rekonstrukce bude rozdělena také do etap. V současnosti ale Jičín šetří, kde může, a volnými penězi nedisponuje. Iva Prýmková