Všichni tito chlapci se stali členy československých skautů a zejména Standa podle skautských zákonů také žil.

Nastoupil do jičínského gymnasia, ale poměrně brzy ztratil rodiče, což znamenalo, že vyrůstal s poručníky. Jedním z nich byl židovský řemeslník Najman, druhým bývalý legionář Dušek. V době ohrožení republiky rukoval mladý Hylmar do Bratislavy, odkud ale po vzniku Slovenského štátu musel odjet zpět vlakem do Protektorátu.

Další studia zmařilo povolání do německé říše mezi „totálně nasazené“. Tam i díky své šikovnosti jako montér – topenář procestoval různé montáže a naučil se německy i francouzsky. V únoru 1945 z „Totaleinsatz“ v Tanvaldu utekl, skrýval se v jemu dobře známé jeskyni v Prachovských skalách, kam pozval i ruské zajatce, a později byl registrován jako člen odbojové skupiny „Milíčeves“.

V osvobozené vlasti pak vystřídal různé uniformy a místa, až se kvůli svému umu a důvtipu dostal opět na nejrůznější montáže po celé vlasti. Pracoval i ve zdejším Agrostroji, odkud v r. 1980 odešel do důchodu.

Nikdy ovšem nezapomněl na svůj skautský slib, na milovaný Český ráj a Prachovské skály, na svou jeskyni se znakem pirátské lebky. Jeho skautská přezdívka je ovšem- Pirát.

Jako šikovný kutil se stal i chalupářem a rád a často provázel turisty a rekreanty doma i v zahraničí. Své dvě děti vychoval tak, aby si vždy byly vědomy nejen svých práv, ale i povinností.

Je držitelem zlaté skautské lilie a přátelství. Televizi Ostrava, která s ním nedávno natáčela, ukazoval svůj skautský pásek, který měl na sobě, když šel za presidentem Masarykem. Jako uznání Jičínské besedy mu byla udělena Jičínská pečeť.

Zúčastňuje se takřka všech jičínských kulturních událostí a besed, má hluboké vědomosti o historii a rodném kraji. Chodí rád se svou kytarou a trempskými písněmi – i těmi “pro starší a pokročilé“ mezi některé jičínské komunity- tzv. „Čtvrtečkáře“ i na pravidelná sezení amatérských muzikantů do Rumcajsovy ševcovny Pod Koštofránkem.

Na dotaz o příčině dlouhověkosti se usmívá. Nikdy zvlášť necvičil, ovšem chodil přírodou a jezdil na kole. Nikdy nekouřil! Jeho životní filosofie? „Když nebyl při mém rozhodování v náročných životních situacích nikdo z blízkých u mne – držel jsem se skautského zákona.“

V Jičíně a v Českém ráji je velmi šťastný. Stando – mnoga ljeta a ať Ti kytara ladí! Jaroslav Veselý