Tyto soutěže byly vyhlášeny v rámci projektu VOLBA POVOLÁNÍ a jsou jednou z mnoha aktivit, kterými chce krajská hospodářská komora podpořit zájem mládeže o technické profese.

Do okresního kola literární soutěže bylo doručeno 25 prací ze základních a devět prací ze středních škol, do soutěže o nejlepší výrobek 21 výrobků ze základních a 13 výrobků ze středních škol.

Porota, jejímž předsedou byl Petr Dědeček, vedoucí personálního úseku firmy Seco Group, závodu AGS Jičín, a která byla složená ze zástupců jičínských firem a členů představenstva krajské hospodářské komory, vybrala práce, které postoupily do krajského kola.

Vítězové soutěží

Vítězem literární soutěže se stal Adam Hošek (ZŠ Sobotka), do krajského kola postupují i práce Hany Martínkové (ZŠ a MŠ Jičín 1), Davida Kozáka (ZŠ Sobotka) a Martina Beneše (G a SOŠ Hořice).

Vítězi soutěže o nejlepší výrobek se stali v kategorii základních škol Pavel Prchal (ZŠ a MŠ Vysoké Veselí) a v kategorii středních škol Miroslav Rohlíček (ISŠ Nová Paka).

Do krajského kola dále postupují výrobky Davida Kašpara (ZŠ Sobotka), Vlastimila Teslíka (ZŠ Bodláka a Pampelišky Veliš), Jana Krejčíře a Martina Filipa (oba ISŠ Nová Paka).

Pro všechny účastníky okresního kola připravuje jičínské jednatelství i malé překvapení.
Projekt VOLBA POVOLÁNÍ, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky, umožňuje žákům a studentům základních a středních škol v našem kraji, které se přihlásily do projektu, navštívit technicky zaměřené firmy a poznat tak řadu profesí a pracovních prostředí.

První školou z jičínského okresu, která uskutečnila exkurzi v rámci projektu VOLBA POVOLÁNÍ, byla Základní škola Eduarda Štorcha v Ostroměři. Její žáci navštívili kolínskou automobilku.
Čestmír Jung