„Herny tu rostou jako houby po dešti, v poslední době například na Čeřovce nebo na Letné. Jsme si vědomi rizik, které s tímto podnikáním souvisí, a situace už je kritická. Máme pocit, že heren už prostě bylo dost,“ vysvětlil Deníku místostarosta Ladislav Brykner.

Majitel teď sice podle nového opatření musí mít před založením nové herny prohlášení radnice, že jí zařízení nijak nevadí, ale ministerstvo následně udělilo mnoho výjimek na takzvané videoterminály, které jsou vlastně k nerozeznání od jiných automatů a jejich účel je úplně stejný.

„Ministerstvo se snaží vydat určitá opatření před vznikem nového zákona, který se právě připravuje. Podle něj si pak obce budou moci vybrat, kde a jestli chtějí hernu,“ vysvětlil zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí Jakub Hass.

A tak se Jičín rozhodl povolit či zakázat hazardní hry na určitém místě, jak mu to umožňuje zákon. Zdejší radní sepsali do vyhlášky seznam konkrétních budov, kde už takové podniky jsou, a tam povolení nechali. Nikde jinde už proto podnik s hazardní hrou nemůže vzniknout.

„Jičín byl před lety zakladatelem Sdružení měst a obcí proti hazardu. V jeho rámci nemohly být automaty v památkové zóně a sto metrů od školských budov a podobně, ale stejně to nestačí,“ řekl Ladislav Brykner. Podle něj to do budoucna napomůže i snížení počtu těchto podniků, Když nějaká herna skončí, udělá se novela vyhlášky, odkud se vypustí dané číslo popisné domu.

V Jičíně se momentálně nachází na 126 hracích přístrojů a s tím jde ruku v ruce vandalismus a gamblerství. Podniky sice platí určitou částku do městské kasy, ale důsledkům jejich přítomnosti se peníze nevyrovnají.

Schválit obecně závaznou vyhlášku doporučila rada města. Veřejné zasedání zastupitelstva, kde se rozhodne, se koná 7. září.