„O adopci na dálku jsem se doslechla v televizi a následně si o tom něco přečetla na internetu. Napoprvé to ve třídě nevyšlo, mnozí byli proti. Avšak na druhý pokus jsem už vymámila souhlas od všech. Nejdříve jsme chtěli osvojit dítě sami, ale ve stejnou dobu nás oslovila tehdy maturující třída, která už měla jednoho černouška adoptovaného. Nechtěli, aby musel přestat studovat, a tak ho nabídli nám.Ujali jsme se ho a už dva roky mu pomáháme,“ uvedla Mirka Hakenová ze septimy.

Adoptované děti mají již tři třídy, jim přispívají na vzdělání, školní pomůcky a uniformy. Peněžní částky se liší, podle místa kde dítě studuje a do jaké třídy chodí. Ročně to vyjde přibližně kolem 6000 Kč. A jak vědí, že jejich peníze opravdu pomáhají?

„Pravidelně mi chodí e-maily od sdružení, které tuto adopci zprostředkovalo, o tom, co je nového, dále nás zvou na různé charitativní akce a od našeho Nasera nám přišlo již pár obrázků a vět, které nám napsal,“ dále prozradila Mirka Hakenová.

Ale studenti nepomáhají jen dětem v Africe. Se stejným úsilím se snaží ulehčit život také nemocným a postiženým dětem u nás doma.

K této pomoci využívají například Srdíčkové dny konané třikrát do roka. Gymnázium zapojilo do těchto akcí vždy deset dvojic studentů a studentek starších patnácti let, kteří prodávali přívěsky, magnetky a reflexní pásky s logem sdružení Život dětem. Vybrané peníze putovaly do dětských zařízení pečujících o nemocné a postižené děti, ale i na jejich vzdělání nebo na koupi přístrojů. V dubnové sbírce se podařilo studentům vybrat sedmnáct tisíc a v prosincové dokonce osmnáct tisíc korun.

Sluníčkový den pořádá nadační fond Rozum a cit jednou ročně. Deset dvojic studentů prodávalo kovové placky se symbolem žlutého a zeleného sluníčka, keramická a magnetická sluníčka v hodnotě 30 Kč. Výtěžek použila nadace na zakoupení zdravotnických, rehabilitačních a výukových pomůcek pro děti vyrůstající v pěstounských rodinách.

Akce Svátek s Emilem se koná jednou ročně a studenti se do ní pravidelně zapojují. Akce, která pomáhá podporovat handicapované sportovce, se uskutečnila již po šesté. Emil podporuje děti s různými druhy postižení, jak nevidomé, neslyšící, tak i tělesně, spasticky a mentálně postižené. Deset dvojic určených studentů vždy prodává odznaky s obrázkem ptáčka Emila za 20 Kč a plyšové ptáčky Emily za 50 Kč. Letos se této akce bohužel gymnázium nemohlo zúčastnit, protože nebylo zajištěno povolení pro prodej na ulici. V loňském roce se podařilo získat jedno prvenství. Dvě studentky, Lucie Hlaváčková a Kateřina Cedidlová, dokázaly prodat nejvíce Emilů. Byly za to odměněny zajímavou cenou – jízdenkami pro dvě osoby po Evropě.

Obě shodně říkají: „Akce jako Emil, Srdíčkové a Sluníčkové dny jsou důležité, protože alespoň částečně mohou dobrovolníci pomoci dětem s nejrůznějšími handicapy.“ Na otázku, jestli získaly během prodávání nějaké zkušenosti, odpověděly: „Získaly jsme jednu velkou zkušenosti, a to, že jsme se naučily jednat s lidmi, kteří nemusejí být vždy příjemní. Dále si člověk uvědomí, že tou nejdůležitější prioritou v životě je zdraví.“ Veronika Kynčlová