Petr Barborka, Martin Kváš a Jan Šmidrkal, studenti novopackého gymnázia, se nebáli zraněnému poskytnout první pomoc. Díky svému činu včera získali v jičínské budově České pojišťovny ocenění Gentlemani silnic.

„Stalo se to o Velikonočním pondělí, kdy jsme se se spolužáky vraceli z koledy. Na motorkách jsme se vydali ze Staré Paky směrem na Novou. Vím, že jsme jeli za světlejší octavií a najednou vidíme, jak motorkář čelně narazil do auta. Vyletěl dva metry do vzduchu, přetočil se a dopadl na záda. Okamžitě jsme zastavili stroje a běželi mu na pomoc," uvedl maturant Jan Šmidrkal. Mimo studentů byla na místě i řidička octavie, která okamžitě zavolala záchrannou službu, a mladíci mezitím zraněnému poskytli první pomoc.

„Já jsem se ujal masáže srdce a přitom zjistil, že se jedná o mého kamaráda ze stolního tenisu, což pro mě nebylo příjemné zjištění. Petr kontroloval tep a Martin pomáhal s věcmi okolo," popisuje Jan Šmidrkal.

„Z autoškoly jsme si především pamatovali, že v případě nehody nemáme postiženému sundávat z hlavy helmu, abychom mu tím víc ještě neublížili, pokud by měl poškozenou páteř," řekl Martin Kváš.

Podle chlapců patří velké poděkování záchranné službě, jejíž vůz na místo dorazil za sedm minut a několik minut po něm přiletěl vrtulník. Po jejich příjezdu studenti sepsali s policií zprávu a odjeli domů. „Samozřejmě jsme postupovali podle pokynů operátorky, se kterou mluvila přítomná řidička octavie," prozradil Jan Šmidrkal.


Pocity


Mladíků jsme se také zeptali, jaké byly jejich pocity při záchraně života a zda hned věděli, co mají dělat. „Když jsme sesedli z motorek, byli jsme v šoku stejně jako řidička auta, které měla ještě k tomu na zadním sedadle děti. Proto jsme se toho ujmuli my a začali vzpomínat na to, co jsme se o první pomoci učili v autoškole," vzpomínal Petr Barborka.

„V té situaci mi nedošlo, že dělám něco mimořádného, až doma jsem si to uvědomil," sdělil Martin Kváš. Ani jeden však nemá po prožité zkušenosti obavy usednout za řidítka motocyklu.

Ocenění získali kromě certifikátu také mobilní telefon s aplikací Pojišťovna, díky níž mohou nehodu snadněji nahlásit a mimoto zde také mají k dispozici rady ohledně první pomoci.


Projekt


Gentleman silnic je projekt fungující od roku 2004, který zaštiťuje Česká Pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR.

Jeho cílem je motivovat motoristy i chodce k tomu, aby nebyli lhostejní vůči svému okolí.

Gentlemanem silnic se stává ten, kdo osobně přispěje k záchraně života nebo jiným způsobem pomůže ostatním při závažné dopravní nehodě.

Titul Gentleman silnic putoval do Jičína již v roce 2008. Petr Andrle jel od kruhového objezdu na okraji Jičína směrem na Mladou Boleslav, když v danou chvíli uviděl, jak motorkář dostal smyk a spadl do pole. Muži zachránil život.