Prvního října před 14 roky začali a dodnes měří teplotu, srážky, vlhkost vzduchu, směr a rychlost větru, v zimě sněhovou pokrývku, oblačnost a další hodnoty. Vzhledem k tomu, že je praktikum zapojeno do celosvětového programu The Globe program, odesílají jeho jičínští účastníci naměřené hodnoty jednou týdně do centrály v USA.
„Všichni žáci vykonávají práci ve svém volnu, a to i o víkendech a o prázdninách. Dnes tuto skupinku tvoří šest až sedm dětí. Pravdou je, že v minulosti jich bylo více, ale i tak všechno zvládají na jedničku,“ uvedl František Kynčl. „Docela mne to baví. Přihlásil jsem se sám. Jen mne štve, že se ze současných mrazů dělá, jako by šlo o něco výjimečného,“ řekl žák Jan Matějka. A má pravdu.
Podrobně vedená statistika uvádí nejnižší noční teplotu v roce 2002, kdy dosáhla 22,8° C. Přibližně stejné mrazy byly i v létech 1996, 2001, 2004, 2006 ad., takže současné minimum 18,8 °C určitě není rekordním. Podobné to je s denními teplotami. Největší mráz naměřili v Jičíně v roce 1996, kdy teploměr ukazoval –11°C a podobně to bylo v letech 2002, 2004 a 2006. Letošní průměrná hodnota –7,5°C je pro toto období zcela normální.
„Ona je jedna věc průměrná výše naměřené teploty a druhou náš subjektivní pocit. Záleží na síle větru, oblačnosti, vlhkosti vzduchu. Může se stát, že při mnohem nižší teplotě se nám zdá, že je tepleji, a opačně,“ upozornil na ošemetnost subjektivního hodnocení zimy učitel Kynčl.
Letos Čtyřlístek zaznamenal zajímavý teplotní skok, kdy večer bylo při jasné obloze – 24°C a ráno pouze –10 stupňů, což paradoxně znamenalo oteplení.