Takový úkol by měl zvládnout nový provozovatel, který bude od začátku příštího roku zajišťovat převoz a pohodlí Jičíňáků. Město mu za to bude platit ročně od 800 tisíc do jednoho milionu korun.

Neobvyklou novinkou bude zastávka u polikliniky, kdy bude autobus zhruba šestkrát denně projíždět a zastavovat na pěší zóně. „MHD bude stavět i u kina, Mateřské školy J. Š. Kubína a v Allanových sadech,“ informoval místostarosta Ladislav Brykner. Tyto zastávky jsou také jednou z podmínek výběrového řízení na poskytovatele dopravy stejně jako připravený návrh jízdního řádu, který by požadavkům místních cestujících vyhovoval. Zároveň však nebude natolik striktní, aby si ho provozovatel nemohl upravit.

Do požadavků patří i nízké emise autobusů (pro 18 až 24 sedících) a snadné nastupování pro vozíčkáře a maminky s kočárky. Dále jasné označení samostatných zastávek s barevně odlišeným jízdním řádem a čipové zařízení pro placení speciální kartou. Vozidlo bude navíc polepeno barvami Jičína a sloganem.

Provoz přijde podle radnice přibližně na 800 tisíc korun, ale může se zvýšit až na milion. Potvrzují to slova tajemníka Petera Bareše: „Je to zatím pouze náš pracovní odhad, vše samozřejmě záleží na dohodě s dopravcem.“ Do května provozovalo některé linky Tesco, které tuto službu zrušilo. Tak vznikla nutnost komplexního a efektivního systému MHD.

Město chce také přispívat stávajícím linkám, aby ve spádových obcích Jičína zastavovali (například v Robousích, Popovicích nebo Moravčicích), protože zřízení linek až na tato místa by město přišlo na další statisíce korun.

Změny by měly občané pocítit už od nového roku, celková proměna MHD bude pak probíhat postupně.