O situaci ve společenství nejprve pohovořil Lubomír Vlach, člen představenstva Svazu diabetiků ČR, který do Jičína zavítal poprvé. Vzácný host zároveň předal ocenění Zdeňku Dostálovi za 50 let života s diabetem. Zdeněk Dostál pak vyprávěl svůj příběh; popisoval, kdy se u něho objevily příznaky nemoci, jak si začal píchat inzulín, a veškeré komplikace, které mu nemoc způsobila.

„Věděl jsem, že je to onemocnění nadosmrti a že se s ním musím nějak vyrovnat. Velice mi pomohl doktor Marek Ondráček, a také moje rodina, především manželka. Je důležité být ukázněný, dodržovat správný stravovací režim. Cukrovka je zrádná v tom, že nebolí,“ vysvětloval posluchačům.

Přítomné pozdravil za jičínskou radnici místostarosta Ladislav Brykner. Upozornil, že všichni občané v Jičíně nad 60 let mají zdarma městskou hromadnou dopravu, a připomněl, že stanoviště budou nově vyznačena, aby byla veřejnosti na očích. Přislíbil, že i v příštím roce bude město podporovat aktivity svazu. Doktor Marek Ondráček pak posluchače oslovil s dvěma příběhy, které přibližovaly historii onemocnění.