„Na rozdíl od expozic zaměřených na biologii včelstva nebo na technické vybavení včelaře je naším záměrem představit včelařství jako široký kulturní fenomén, nastínit jeho vývoj, tradice a lidovou tvorbu včelařstvím inspirovanou. Rádi bychom také podpořili místní včelaře tím, že veřejnosti přiblížíme krásu a moudrost tohoto řemesla,“ uvádí kurátorka výstavy, etnografka jičínského muzea Hana Macháčková.

Exponáty


Ve výstavní chodbě jsou k vidění různé druhy úlů od slaměných košnic, tradičních klátů až po dnešní nástavkové úly. Najdete tu zejména rozmanité včelařské náčiní používané v historii a někdy i v současnosti. Mezi krmítky, kuřačkami, noži na vosk, klíckami na matky a dalšími pomůckami určitě návštěvníky zaujmou historické kláty. Jsou to úly, vydlabané do kmene stromu.


Řemeslo s tradicí


„Včelařství je nádherné řemeslo, které má u nás i v zahraničí velice dlouhou tradici. Je jedním z nejstarších na světě. Med a vosk byly základními surovinami už v pravěku. Vloni byla v Sobotce uspořádána jedna z velice úspěšných výstav k historii spolku a kolegyně Alena Kyselo přišla s tím, že bychom mohli připravit výstavu o včelách i u nás. Její tchán, sběratel a praktikující včelař Josef Kyselo nám zapůjčil většinu předmětů,“ uvedla Hana Macháčková.

Další věci poskytlo Muzeum českého venkova v Kačině, železnické muzeum a místní včelaři. 

Příchozí se tu dozví vše zajímavé také o včelách, neboť zdi výstavní chodby zdobí přehledné panely, věnované včele a životu včelaře v průběhu celého roku. Výrobky z včelích produktů si tu můžete i zakoupit.


Z historie


Hana Macháčková připomíná, že historie včelaření má na Jičínsku dlouhou tradici. „V archivu se mi podařilo objevit rukopisnou knihu z roku 1728, která je věnována včelám a pochází z Kopidlna. Nejstarší organizace na Jičínsku byla založena v roce 1868 v Hořicích, rok poté v Kopidlně. Tehdy to byly včelařské spolky a řadily se mezi nejstarší v Čechách. Jičínská organizace nyní sdružuje 14 poboček Českého svazu včelařů. Na výstavě jsem se snažila představit i historii jednotlivých organizací,“ říká kurátorka.

Co Hanu Macháčkovou na včelařství zaujalo? „Jsou to úžasné předměty. Já jsem naprostý laik, a když jsem pak zjistila, k čemu co sloužilo a slouží, byla jsem uchvácena. Je to nádherné řemeslo, nádherný koníček a opravdu srdeční záležitost, i když mnohdy mně připadá, že je to neskutečná řehole.“

Na přípravě výstavy se podílel i Oldřich Suchoradský z Kopidlna, vedoucí tamního včelařského kroužku pro mládež.

Uvedl ji Vlastimil Dlab, předseda Okresní organizace Ćeského svazu včelařů Jičín.

I on připomněl tradici včelaření a také fakt, že od roku 1990 počet včelstev v České republice razantně klesl. Teprve loňská statistika přinesla zprávu o jejich navýšení.

„Žlutá“ expozice bude přístupná v chodbě muzea do 22. dubna, kdy je připomínán Den Země. Je otevřena i přes velikonoční svátky (mimo pondělí) . Na závěr, v sobotu 21. dubna, chystá muzeum pro veřejnost Včelařský den.