Na opravu dvou objektů na Valdštejnově náměstí použije město peníze, které získalo jako vítěz soutěže o nejlepší realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a zón za rok 2009 v Královéhradeckém kraji. Stotisícovou výhru rozdělí pro domy čp. 2 a čp. 5. K penězům přidá ještě 100 tisíc korun z rozpočtu.

Vedení radnice přitom doufalo, že by Jičín mohl být úspěšný i v celostátním kole, kam se nakonec probojovaly Jilemnice, Uherské Hradiště a vítězný Beroun. Komise neposuzuje pouze opravy památek, ale i dlouhodobý výhled péče o historické skvosty, zpracování dokumentace i kvalitu života.

„To, že jsme pošesté vyhráli v rámci Královéhradeckého kraje, svědčí o tom, že se památkám věnujeme,“ říká starosta Martin Puš. Rohový dům čp. 2 čeká rekonstrukce, statické zajištění a částečně fasáda, u čp. 5 (bývalá prodejna Praktik) budou vyměněna okna. Opravami městských nemovitostí v centru se radnice snaží motivovat ostatní vlastníky k vylepšení vzhledu domů na náměstí, které se ocitají pod drobnohledem turistů.

V posledních letech mířily díky dotacím do revitalizace historického centra desítky milionů korun, opraveny byly ulice vedoucí do středu Jičína, předláždění se dočkalo náměstí, renovaci absolvuje Valdická brána, obnovena byla synagoga a ve finále je rekonstrukce zámecké zahrady. Iva Prýmková