Příští rok je pro Jičín nejzazší termín, kdy může plošně zvýšit nájemné. Vyhláška stanovuje cílovou částku na 51,59 korun za metr čtvereční. To by však znamenalo 35% skok. „Domníváme se, že by to bylo příliš velké zdražení. Shodli jsme se, že se k občanům musíme chovat zodpovědně a ohleduplně, i vzhledem k současné krizi,“ řekl místostarosta Ladislav Brykner. Rada města se tedy rozhodla oželet část výdělku a doporučila stanovit nájemné od příštího roku na 43 korun za metr čtvereční.

Úprava cen se týká asi 350 bytů, ale ne všichni nájemníci jsou ve stejné situaci. Naprostá většina z nich si bude muset oproti současným 33,50 Kč připlatit, ovšem v padesátce bytů platí tržní nájemné. Této skupině se tedy uleví, namísto nynějších padesáti korun se dostanou na jednotných třiačtyřicet.

Sjednotí se nájmy

„Jsme přesvědčeni, že je to rozumný kompromis. Zastupitelstvo samozřejmě může rozhodnout jinak, diskuze kolem toho bude určitě zajímavá,“ doplnil místostarosta Richard Koníř. Jasno by mělo být po hlasování zastupitelů 7. září.

Podle radních jde o krok směrem ke spravedlivému vyrovnání. „My chceme nájmy sjednotit, aby se nestávalo, že někteří sociálně slabí platí více, ačkoliv ostatní mají regulovaný nájem,“ vysvětlil Ladislav Brykner. Nerovnovážný stav podle něj vznikl tak, že zatímco ještě před pár lety bylo snazší získat příspěvek na bydlení, nyní na něj většina nájemníků z oné padesátky s tržními cenami nedosáhne.

Další paradoxní situace podle Bryknera vzniká, když důchodci z domu s pečovatelskou službou platí pevnou cenu 20 korun, jiní v regulovaných bytech 33 korun a někteří s tržním nájmem 50, nepočítaje ty, kteří bydlí u soukromníků za 60 Kč a více.

NÁJEMNÉ V JIČÍNĚ:
Vývoj ceny regulovaného nájemného:
 - 2006 – 16,40 Kč
 - 2007 – 19,19 Kč
 - 2008 – 24 Kč
 - 2009 – 33,50 Kč
 - 2010 – 43 Kč*
* Návrh radních, který bude schvalovat zastupitelstvo 7. 9.


„Pro nás důchodce je to hodně peněz, to víte. Spokojení s tím nejsme, ale co můžeme dělat,“ uvedla Stanislava Soukupová z Jičína.

Radní také zvažovali okolní situaci. S jednapadesáti korunami, které dovoluje vyhláška, by byl Jičín široko daleko nejdražším městem. Hořicím nebo Nové Pace zůstane díky nižšímu počtu obyvatel cílová cena na 43 korunách. A ve srovnatelném Turnově dosáhne 46 Kč. Jak vysoké však nakonec nájemné skutečně bude, záleží na obcích. Ondřej Dufek