Stromy spadlé přes silnice, polomy v jičínském zámeckém parku, výpadky elektřiny nebo zastavení ručiček hodin na Valdické bráně. To je jen malý výčet událostí, které se staly v jičínském regionu.

Hasiči zasahovali z úterý na středu v Mladějově, kde odstraňovali spadlý strom z vozovky a ve Vidochově museli likvidovat požár smrku po úderu blesku.

Hasiči zasáhli patnáctkrát
Ze čtvrtka na pátek museli vyjet k patnácti případům. Odstraňovali zlomené větve, které spadly na elektrické vedení v Milíčevsi, stromy z vozovky v Jičíně, Zboží, Roškopově, Lázních Bělohradu, Nové Pace, Oboře, Železnici, Jinolicích, Kněžnici, Podůlší nebo Vitiněvsi.

„Jičínsko patřilo k těm nejvíce postiženým lokalitám. Během čtvrteční noci jsme zaznamenali na 42 poruch vedení vysokého napětí v Královéhradeckém kraji. Naši zaměstnanci jsou v terénu a snaží se vše uvést do pořádku. Nyní nedokážu sdělit, jak dlouho jim to potrvá," uvedla včera Šárka Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

Zaměstnanci technických služeb včera řezali spadlý strom v zámeckém parku. „Zlomila se větev a dopadla na pódium, kde je nyní občerstvení," uvedl jeden z nich. Naštěstí se nikomu nic nestalo, pouze pracovnice zahrádky musela odklízet spadané listí a menší větvičky. Mimoto zaměstnanci TS museli vyjet do lipové aleje, aby zde odstranili následky vichřice.

Problém v Jičíně
Na Valdické bráně se zastavily ve středu ráno hodiny.
„Do Hodin udeřil blesk, proto přestaly jít. ten nejdříve vypálil motor a poté se dostal i do hlavního hodinového stroje, který je řízen dálkovým signálem z Německa," vysvětlil věžník Jiří Wilda. Včera byl na bráně opravář a zprovoznil alespoň ciferník směřující do Valdštejnova náměstí. Zhruba týden nepůjdou hodiny na Žižkově náměstí.

„Brána má hromosvody. Ochrana proti blesku je možná za deset tisíc korun, ale nemá žádný smysl," informoval Jiří Wilda. Před třemi lety poškodil blesk obvody, ale ještě nikdy neudeřil přes ciferník, jako tomu bylo nyní. Oprava, kterou hradí město, bude stát zhruba pět až šest tisíc korun.

„Byl to hrozný mazec. Kolem deváté se najednou zvedl silný vítr. Ze zahrady mi odnesl velkou trampolínu, která letěla vzduchem přes silnici a přistála u sousedů na louce. Vítr mi vyvrátil i železnou bránu," popisuje dramatické okamžiky Zdeněk Beneš ze Stavu. Za chvíli k němu přiběhl soused – dobrovolný hasič Jakub Zlámal, který už s motorovou pilou odstraňoval spadlé stromy , které spadly na vozovku. Vesnice navíc zůstala bez proudu.