Potvrzují to slova starosty Martina Puše: „Chtěli bychom vědět, jak si město stojí z hlediska takového odpadu, abychom mohli radním a zastupitelům předložit dost informací ke konečnému rozhodnutí.“ Podle něj vedení města vždy deklarovalo, že se chová ekologicky a v tom chce i pokračovat.

Připravený návrh na vznik bioplynové stanice v areálu bývalé mlékárny organizací ZO ČSOP Křižánky jim přijde kapacitně zbytečně rozsáhlý. A tak bude studie za zhruba 30 tisíc korun posuzovat i to, kolik přírodně rozložitelného odpadu obyvatelé vlastně vyprodukují. „Jde prostě o to zjistit, zda má smysl realizovat stanici tady a v jakém rozsahu,“ řekl tajemník městského úřadu Peter Bareš.

Pokud by se stavba biostanice ukázala jako smysluplná, vedení města nevylučuje ani možnost postavit vlastní, pokud studie potvrdí, že je to zajímavý byznys. Jičín by pak mohl žádat o finanční dotace na celou realizaci.

To ale před časem zpochybnil představitel Křižánek Vojtěch Drahoňovský: „Kohouty dotací na tyto projekty se brzy uzavřou, pak bude mnohem složitější nějaké finance na takovou stavbu získat. Menší stanice by se navíc ekonomicky nevyplatila.“ I to bude odborná studie, která by měla být hotová do konce roku, hodnotit. Posoudí i nabídky firem z okolí, aby Jičínští vozili odpad k nim. Například na Liberecko.

„Řada lidí říká, že nesouhlasí s projektem Křižánek, protože je megalomanský a je na špatném místě. Obyvatelé Popovic mají skládku a už nechtějí biostanici poblíž obce. V tomto ohledu jsou tamní občané jednotní,“ dodal starosta.