Zároveň se investoři tohoto zařízení pokusili znovu dojednat dohodu s vedením Jičína.

Jednou z možností bylo přesunutí biostanice za město. Jenže dotační tituly z Evropské unie končí v roce 2013 a začít připravovat projekt úplně někde jinde je záležitostí dalších tří let.

„Jsme ochotni jít i na třetinu původně plánované kapacity zařízení, tedy z 28 tisíc tun odpadu na 19. Bohužel mi místostarosta řekl, že to nic neřeší, a také zmínil, že nás dva a půl roku neposlouchal, protože projekt nebral vážně,“ řekl Vojtěch Drahoňovský, jeden z iniciátorů biologického zařízení.

Místostarosta Ladislav Brykner to ale popírá: „Při tomto jednání jsem prezentoval názor radnice, že Jičín se nechce stát městem, kam se sváží nejhorší odpad z kraje, a udělá všechny zákonné kroky pro to, abychom se nestali městem zápachu. Nechápu, jak někdo dva měsíce po schůzce může tvrdit, co druhá strana doslovně řekla. Já jsem si nahrávku jednání nedělal.“

Vedení Jičína také vydalo ve čtvrtletníku rozsáhlý komentář k jejich návštěvě v rakouských bioplynových stanicích, kde zjistili zápach, spoustu hmyzu a další komplikace. To se ale nelíbilo asi třem desítkám čtenářů, kteří redakci napsali, že jim to nepřijde spravedlivé a stejný prostor mají dostat i iniciátoři bioplynky.

Stanovisko radnice se ale nemění. „Všechny bioplynové stanice měly od začátku kladný posudek. Navíc musí dodržet 24 podmínek, aby to vliv nemělo,“ řekl Brykner s tím, že tento dokument je jen jedním z kroků celkového posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).

Diskuse s veřejností na toto téma proběhne 25. května v Masarykově divadle.