Už při Valdštejnských slavnostech tento víkend se lidé mohou přijít do koleje podívat na výstavu Ester Sabik a Petra Borkovce, nebo na dílny, které Balbineum na sobotu přichystalo. "Po pěti letech nyní pro lidi otevíráme Kolej a doufám, že dlouho otevřená zůstane," popřál předseda spolku Balbineum Robert Smolík na páteční vernisáži.
Vznikající opravený prostor má podle spolků sloužit umění, odpočinku a kreativně trávenému času. "Balbineum plánuje otevřít jezuitskou kolej se startem letní sezony v režimu tři dny v týdnu. Plánovány jsou čtvrtek, pátek a sobota vždy dopoledne," uvedl mluvčí radnice Jan Jireš. Město Jičín je majitelem památkově chráněných budov bývalé jezuitské koleje, v posledních letech proto radnice investovala nemalé peníze do zajištění alespoň části rozlehlého komplexu. Ten bude nyní v režii Balbinea sloužit Jičíňským.
Pod hlavičkou galerie SOL je nyní v jezuitské koleji umístěná výstava pod názvem Slnovrat v splne. Slovenská umělkyně Ester Sabik se v tvorbě spojila se spisovatelem Petrem Borkovcem a společně neobvyklým způsobem ztvárnili jičínské scenérie spatřené novýma, cizíma očima. V jednom z ateliérů bude pro veřejnost otevřená dílna, kde si pod vedením zkušeného lektora mohou vyzkoušet práci se dřevem. Zbylé prostory mohou sloužit pro řemeslné workshopy. "Spolek Balbineum si přeje, aby si návštěvníci prakticky vyzkoušeli výtvarnou tvorbu a používání řemeslnických i uměleckých nástrojů – aby například skutečně uchopili dláto nebo roztočili šlapací soustruh," vysvětlil Jireš.
Spolku Balbineum město zapůjčilo prostory v jezuitské koleji na zkušební dobu do konce roku 2022 za účelem vyytvoření nového kulturního centra v Jičíně. Na konci zkušebního období město spolu se spolky zhodnotí působení v koleji a rozhodne o další spolupráci. "Prostory jsou nyní opravené, zkolaudované a bezpečné a mohou sloužit lidem. Věříme, že se tak do historické památky vrátí život," doplnil místostarosta Jan Jiřička.
Na pátečním slavnostním otevření si nově opravené prostory mohli prohlédnout návštěvníci. "Je to nádhera. Kdo neviděl stav jezuitské koleje před rekonstrukcí, možná to ani nepozná. Ale tyto prostory jsou krásné a je na nich vidět kus práce," pochválila opravy i práci spolků v koleji kronikářka Jičína Marie Faruzelová.
Kulturní centrum z kasáren tří armád
Jezuitská kolej je jednou z nejdůležitějších historických památek v Jičíně. Výstavba barokního komplexu byla zahájena v roce 1628 na místě zbořených měšťanských domů, které jezuitskému řádu věnoval Albrecht z Valdštejna. Kromě ubytovny bylo v budovách zřízeno také gymnázium, špitál nebo lékárna. Když byl řád v roce 1773 zrušen a jezuité museli odejít, připadla budova vojsku.
Armád se v bývalé koleji vystřídalo mnoho. Za 200 let tak komplex prošel celou řadou přestaveb. "Armády, ale hlavně ta poslední, sovětská, příliš nerespektovaly památkový status jezuitské koleje. Upravovaly si budovy pro své potřeby, ale historická hodnota šla stranou," vysvětlil Jiřička. Některé stavební úpravy tak památce velmi uškodily a zároveň dnes komplikují její návrat do původního stavu.
Momentálně je upravena pouze část koleje. Podle radních by celková přestavba rozsáhlého objektu stála několik stovek milionů korun. I proto je nutné opravovat postupně. Revitalizace zadního nádvoří jezuitské koleje začala v roce 2018. Krátce po zahájení prací se ale zjistilo, že je budova v mnohem horším stavu, než se předpokládalo. Některé části museli dělníci kvůli zničenému zdivu zbourat a postavit znovu. Bylo také nutné opravit obvodové zdi, které destabilizovaly celé přízemí.
Loni práce pokročily přímo na nádvoří, kde při odstraňování vrstev povrchu odhalili dělníci historickou dlažbu. Proto bylo nutné provést archeologický průzkum, který práce zdržel.
Velké diskuze se v minulosti vedly také ohledně využítí obrovského komplexu. Uvažovalo se mimo jiné o výstavbě vědecko-technického parku, dokonce byly vypracovány projekty a město sehnalo dotace, ale v roce 2013 zastupitelstvo od plánu couvlo. Hlavním důvodem byly obavy z nedodržení termínů dotace a tím pádem z neúspěchu celého projektu. Spolek Balbineum má v plánu v prostorách vytvořit komunitní a kulturní centrum, letos na jaře se dokonce mluvilo o zřízení komunitní zahrady pro ty, kterým domácí podmínky nedovolují mít vlastní zahrádku.