Jičínská jezuitská kolej patří k přibližně šestnácti kolejím, které řád jezuitů v období baroka na území Česka vybudoval. A podle Roberta Smolíka ze spolku Balbineum je také jedinou svého druhu u nás, která zůstává neopravená.

Dnes barokní kulturní památku postavili jezuité mezi lety 1627 a 1628 jako přístavbu ke kostelu sv. Ignáce. Kromě ubytování pro jezuitské učence zde sídlilo také gymnázium, lékárna, seminář, nemocnice a dům alumnů. Mezi nejznámější studenty jezuistké školy v Jičíně patřil také český historik, kněz a obhájce českého jazyka Bohuslav Balbín. Po něm je dnes pojmenovaná ulice podél kostela sv. Ignáce i spolek Balbineum, který se o památku dnes stará.

Po zrušení řádu jezuitů v roce 1773 museli kněží kolej opustit a na příští dvě století se z ní stalo sídlo tří různých armád. Nejprve se sem nastěhovali vojáci císařské armády, po zániku Rakouska-Uherska potom československá lidová armáda a v roce 1968 pak jezuitskou kolej okupovala sovětská armáda Varšavské smlouvy. Necitlivé zásahy a stavební úpravy tuto cennou barokní památku zdevastovaly a dnes tento významný kus jičínské historie chátrá.

Díky nákladným opravám se v roce 2022 podařilo zpřístupnit a začít využívat přízemí zadního nádvoří, kde začíná pod taktovkou města a spolků nadšenců vznikat centrum kultury a komunitních aktivit. Jen o pár metrů vedle a o několik schodů nahoru se ale ukazuje, v jak špatném stavu jezuitská kolej zůstává. Zvenčí je vidět pouze oprýskaná omítka a vytlučená okna, ani interiéry dvou nadzemních podlaží však nevybízí k nastěhování.

Ze stěn a dveřních rámů se odlupuje několik vrstev nátěrů, většina dveří je prokopnutá a v podlahách jsou hluboké díry.

Poklady i bývalé sovětské kino

Přesto si však jezuitská kolej zachovala mnoho pokladů, které stojí za to vidět. Například dřevěný kazetový strop v bývalé kapli dodnes zdobí krásné malby svatých. Nástěnné obrazy lze najít i v dalších místnostech, například v bývalé jídelně, která dnes slouží jako náhradní sklad materiálu pro festival Jičín - město pohádky, zdobí bílé stěny pestrobarevné malby ovoce.

Mnohem zvláštněji pohledem dnešní doby působí výzdoba bývalého sovětského kina. Skleněné okenní tabule nesou motiv srpu a kladiva, pod stropem se táhne pás propagandistických maleb s budovatelskou tématikou.

O novém smyslupném využití rozsáhlého komplexu jezuitské koleje se debatuje už třicet let. Opravenou polovinu využívá Policie ČR. Druhou půlku objektu se postupně snaží opravit a využít město. Spolky Balbineum, SOL a Vitrína 252 mají vy výpůjčce prostory zadního nádvoří, kde se přes léto konají kulturní akce, výstavy a řemeslné workshopy. O využití dalších prostor rozhodne analýza, kerou město nechalo vypracovat. Zda v dnes neobyvatelných místnostech vznikne centrum vzdělávání, učebny, galerie nebo depozitáře, ukáže čas.

Jezuitská kolej v Jičíně | Video: Deník/Kateřina Chládková