„V rámci rozšířených nákupů mají odsouzení možnost nakoupit si cukroví, ovoce, korpusy dortů, ořechy,“ doplňuje tisková mluvčí valdické věznice Eva Francová.

Další trvanlivé pochoutky dostává většina z nich i v nárokových balících od svých blízkých. Počty balíků jsou podle Francové před Vánoci každoročně vyšší než v běžné dny, letos stoupají k padesáti denně.

Po celé svátky se pak na všech ubytovnách odehrávají různé turnaje v minikopané, šipkách, nohejbalu, stolním tenisu, v šachu, luštění sudoku a kvízů. Povolen je rozšířený rozsah sledování televize a věřící mají možnost se zúčastnit i církevní bohoslužby. Na ubytovně pro doživotně odsouzené se už od konce listopadu vyráběly drobnosti a vánoční přání.

Trestanci si na svátky připravili svůj vlastní program i občerstvení a během Vánoc změří své síly ve vánočních kvízech. Podle Evy Francové se většina odsouzených snaží o poněkud svátečnější dny a atmosféru. Předvánoční čas zpestřila i hudební produkce.

Ani silvestrovské oslavy se káznici nevyhnou. Poslední den v roce si odsouzenci pochutnají na hovězí polévce s masovou rýží, vepřovém plátku po srbsku a k večeři dostanou dunajskou klobásu s chlebem.

Na Nový rok to bude čočková polévka, masová směs s rýží, večerní jídlo se skládá z chleba a plátkového sýra.

„Vánoční svátky budou trávit v prostorách valdické věznice i někteří zaměstnanci, kteří musí zabezpečit standardní povinnosti bez ohledu na výjimečnost těchto dní,“ dodává Eva Francová.