O tom, kdo usedne do křesla starosty,  se možná rozhodne již tento pátek. Původně byla volba plánovaná až na září, ale  zastupitelstvo bylo místostarostou mimořádně svoláno o dva měsíce dříve. Žhavým kandidátem je Jan Jiřička (VPM).

„Na otázku, proč se sejdeme dříve, vám odpoví Jan Jiřička. Pokud tak neučiní, musím být loajální a nic neprozradím," uvedl místostarosta Petr Hamáček (SPJ).

Jan Jiřička na stejně položenou otázku zareagoval: „Místostarosta rozhodl. Já pouze obdržel pozvánku, pod kterou je uvedené jeho jméno. Jeho se musíte zeptat."

Vše začalo zhruba před měsícem, kdy byl odvolán starosta Martin Puš (ODS).  Jako hlavní důvod  někteří členové uváděli nedůvěru k jeho osobě. Poté na svou funkci rezignoval i místostarosta Miloslav Kůta (ODS).

Místostarostou a dočasným šéfem radnice byl jmenován Petr Hamáček.  Funkci radních obsadili Milan Smolík (VPM), Jan Čeliš (SPOZ), Tomáš Frýba (TOP 09) a Luděk Havel (SPJ).

Některých zastupitelů  jsme se zeptali na jejich názor ohledně mimořádného zasedání. „Toto je konkrétní důkaz toho, jak Změna pro Jičín myslí vážně svá slova o otevřenosti radnice. Je to nefér vůči zastupitelům, kteří s tímto datem  vůbec nepočítali, neboť nebyl uveden v původním seznamu termínů, který nám byl zaslán. Změna pro Jičín měla starostu zvolit již v červnu. Pokud chce Petr Hamáček  nadále takto řídit město, měl by rezignovat," uvedl Martin Puš.

„Předpokládám, že místostarostu vedl k rozhodnutí svolat zasedání požadavek zastupitelů, kteří zvolení starosty případně i dalšího člena rady již nyní v červenci považují za racionální krok k posílení činnosti radnice, která má před sebou řadu úkolů. Svolání červencového zastupitelstva nevidím jako nečekanou změnu, ale jako výsledek  jednání, která probíhají mezi zastupiteli napříč politickým spektrem," řekl Jan Jiřička. Josef Dvořák (ČSSD) se domnívá, že na tuto otázku musí odpovědět stávající vedení radnice. Sám si dost dobře neumí z vlastní zkušenosti představit na tak dlouhou vést město.

Daniel Novotný (TOP 09)  v tom vidí pozitivní posun: „Starosta je určitým symbolem města. Mám za to, že pokud je možnost obsadit místo starosty dříve, než to bylo původně plánováno, jedná se o pozitivní posun směrem ven z politické krize, která městem v posledních měsících otřásala."

Petr Krykorka (VV) není ztotožněn z názorem ihned volit starostu: „Pokud to však někdo dal jako návrh do programu a nový kandidát má podporu většiny zastupitelů, tak je asi správné ho zvolit již nyní a nečekat. Ostudy s agonií radnice jsme si užili již dost." Podle Luďka Havla (SPJ) je třeba zvolit nového starostu co nejdříve. Agendu, kterou mají za normálních okolností na starosti tři uvolnění zastupitelé, nyní řeší pouze Petr Hamáček, což je pro něj i pro město neúnosné: „Proto jsme svolali jednání zastupitelstva jakmile se objevila podpora pro našeho kandidáta. Vzhledem k tomu, že při minulé volbě do rady zástupci ODS, ČSSD a KSČM odešli ze sálu a tím vyjádřili nezájem se volby účastnit, nepovažujeme rychlé svolání zastupitelstva za nekorektní." Jak vše dopadne, zjistíte v pátek v osm hodin ve velké zasedací místnosti městského úřadu.