Ve středu okolo čtrnácté hodiny přitom nespokojení učitelé ještě neskrývali skepsi. „Podle mě to dopadne špatně. Město se do toho bude bát píchnout," uvedla učitelka Vlasta Hylmarová před budovou městského úřadu, kde „bitva o základní školu" vyvrcholila.

Zasedla rada a protestujícím nezbývalo než napjatě čekat, jak se Jičín k neobvyklé situaci postaví. Na místě se sešla většina učitelského sboru, který přišlo podpořit několik desítek rodičů. Přítomní se nejprve zdržovali před budovou, ale před třetí hodinou se vydali do prvního patra před dveře, za nimiž vedení Jičína diskutovalo.

Zhruba po deseti minutách z místnosti vyšel místostarosta Petr Hamáček. Oznámil, že Jindřich Tryzna byl odvolán a ve funkci ředitele skončí k 28. únoru. Následovala exploze veselí. Učitelka Jana Vosáhlová, která byla jedním z hlavních kritiků Jindřicha Tryzny, neudržela slzy dojetí.

„Nečekali jsme, že to bude takhle rychlé. Už jsme ani nevěřili. Promiňte," těžko hledala slova Jana Vosáhlová. Je jedním ze tří učitelů, kteří od ředitele dostali výpověď za požívání alkoholu na lyžařském výcviku. Tento přečin však Jindřich Tryzna neměl podložen žádným důkazem. Propuštění kantoři se vzepřeli a za účasti rodičů, žáků i svých kolegů v pondělí uskutečnili živelný protest přímo na půdě 2. ZŠ.

„Mám skoro obavu, že moji kolegové se až teď můžou sesypat, protože ten tlak na ně byl neuvěřitelný. Nevěřila jsem tomu. Všechno se teď zlepší, děti nebudou muset vnímat okolní napětí," zhodnotila Vlasta Hylmarová. Ke kauze se obšírněji vrátíme zítra.