Budova hořické Galerie plastik byla vystavěna ve druhé polovině dvacátého století v tzv. akci Z. V dobách komunistického režimu v Československu se tím rozuměla neplacená pracovní činnost obyvatel, která později vedla i k rozsáhlejším stavebním projektům.

Budova galerie, která se nachází ve svažitém terénu vrchu Gothardu, není podle vedení města v havarijním stavu. „Objevily se praskliny na sklobetonových výplních na jižní straně objektu,“ popisuje místostarosta Martin Pour. Návrh na razantní opravy galerie pochází již z devadesátých let, ale prioritní místo mezi investičními akcemi města nenajde ani v nadcházejícím roce. „Situaci monitorujeme, probíhá průběžná údržba,“ podotýká Pour.

ZA KULTUROU A UMĚNÍM NA GOTHARD

Jedna dobrá zpráva je, že galerie nespadne hned. Druhá pozitivní záležitost však poutá pozornost víc než prasklé výplně. Za těžkopádnými zdmi objektu je poslední měsíce příjemně rušno.

Městské muzeum prochází kompletní dlouhodobou rekonstrukcí, a tak galerie převzala také expoziční funkci.

Vedoucí hořické Galerie plastik se nedávno stala Jana Cermanová, která však místní prostředí důvěrně zná z pozice kurátorky. Chopila se výzvy nastartovat dění v galerii a první výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Zajímavé výstavy, jejichž vernisáže se těší hojné návštěvnosti, doprovázejí různorodé tématické akce. Výstava Maxe Švabinského byla doplněna přednáškou i několikadenním výtvarným workshopem, který navštívily stovky dětí. S aktuální výstavu fotografií Jana Strii souvisí také cestovatelská přednáška, která se zde uskuteční v úterý 17. října.

Místní galerie se tak stává přátelským prostorem, kde lze umění nejen obdivovat, ale také tvořit a prožívat. Bez ohledu na věk a bez podmínky znalostí dějin umění. Žádná intelektuální nepropustná bublina, ale otevřené místo, které se může stát přirozenou součástí běžného života.

Jana Cermanová chce zajistit kromě kvalitního programu také jednotnou grafickou prezentaci galerie. Zároveň uvažuje, jak vylepšit problematické osvětlení. To, že jí čas od času spadne kousek omítky na pracovní stůl, bere s nadhledem. „Statik tu byl a žádné nebezpečí nám nehrozí,“ říká s úsměvem.