O tom vědí své účastníci druhé traktoriády, která se uskutečnila v sobotu na louce pod Kumburkem. Na startovní čáře stanulo 16 strojů, na které čekala série úkolů.

 Pořadatelem setkání jsou místní akční hasiči. Ti mají ve svém sboru celkem 50 členů, mezi nimi i chalupáře a známé z okolí. „První ročník jsme uspořádali vloni při oslavách 105. výročí založení sboru, spojených s vysvěcením zvoničky a traktoriádou. To tady bylo asi šest traktorů. Akce se ujala, a tak doufáme, že každým rokem se bude počet strojů i diváků navyšovat,“ sděluje Deníku starosta sboru Jiří Brendl. Zbožští hasiči jsou hybnou silou obce, také spravují obecní knihovnu, kde se scházejí a přes zimu pořádají sousedská posezení. Hasit oheň prý vyjížděli naposledy do Chaloupek v roce 1997, kdy se u Brendlů vzňala stodola.

 Vraťme se na závodní plochu, kde už moderátor Luděk Morávek se svým jemným humorem vyzývá řidiče strojů k prvnímu kolu klání. „Myslím si, že vyhraje Roman Kříž z Nové Paky, vloni zvítězil. Letos máme hodně účastníků z Brda a Krsmole, za což jsme moc rádi. Do boje promluví i traktůrky 4 x 4, které tu vloni chyběly. Příští rok bychom chtěli stroje rozdělit podle objemu,“ říká moderátor odpoledne.

A my už sledujeme, jak po vypití lahve piva nebo pita soutěžící zvládají slalomovou dráhu, couvají do garáže, poté táhnou kládu a převážejí vodu v kelímku. Novinkou je jízda přes dřevěné poválky, která s některými řádně zacvičí. Nakonec musí nablýskaní fešáci přes brod. V druhém kole vítězí ten, který bez použití plynu i spojky se zařazením rychlosti projede nejpomaleji cílem. Prvenství jednoznačně patří loňskému vítězi Janu Šmurdovi, jenž přebral „hlemýždí“ cenu. „Teď jste jeli jako šneci, a nyní pojedete jako slepejši, to znamená se zakrytýma očima,“ přibližuje další disciplínu Luděk Morávek.

 Nakonec v kategorii s pohonem jedné nápravy 4 x 2 vyhrál Martin Dendis, druhý skončil Tomáš Morávek a pomyslný bronz patřil Pavlu Vinklářovi. V kategorii obou náprav 4 x 4 obsadil první pozici Petr Šmejc, druhá příčka připadla Michalu Podzimkovi a na třetí pozici stanul Otakar Lukeš.
 Nálada v areálu byla vynikající, počasí organizátorům hrálo do noty. Usměvavý závodník Josef Tauchman nám po druhém kole přiznal: „Jsem tu poprvé, moc se mi soutěž líbí, hlavně že nezklamala technika a přálo počasí.“ Vysvětluje nám, že traktůrek je pro něho „dělník“ k nezaplacení.

Také Pepík Knap je spokojený, hlavně, že se sešli kamarádi, známí. „Traktor jsem začal sestavovat v říjnu, a na Přemysla jsem vyjel. Motor je ze Škody 1203 a převodová skříň ze sypače. Ještě jsem sestrojil vozík, sklápěčku, naviják, orání, rádla, vrták do země. Jediné, co nemůžu, tak spočítat fůru výrobních hodin, to musí být koníček. První traktor jsem začal stavět s vervou, a když jsem zjistil, co jsem vyrobil za hrůzu, šlo všechno do šrotu.“