Upravit hektarové prostranství po obou březích Cidliny, zvané Husanka, se rozhodli ve Vitiněvsi. V sobotu 17. října proběhne od 13:30 první plánovací setkání přímo na Husankách. Při něm by mělo společně vzniknout zadání návrhu úprav.

„Setkání je otevřené každému, kdo má o veřejnou diskusi zájem a chce se na nové podobě prostranství sám podílet“, vysvětluje jeden z organizátorů Josef Havránek. Smyslem je zapojit veřejnost již ve fázi příprav a vymýšlení, co zde vytvořit. „Zatím máme o využití rámcovou představu. Část k vesnici by měla sloužit sportu, hrám a kultuře, část do krajiny pak odpočinku a poznání,“ doplňuje Havránek. Konkrétní zadání pro vytvoření projektu úprav by mělo vzniknout právě v sobotu. Každý bude moci přispět se svým námětem, co by zde rád našel.

„Rádi bychom, aby se podařilo vytvořit příjemné místo citlivě zasazené v krajině. Proto jsme si stanovili některé limity,“ říká další z organizátorů Lukáš Bílek a pokračuje: „Musíme tu respektovat řeku Cidlinu a její pravidelné záplavy nebo počítáme s výsadbami výhradně místních druhů dřevin. Technické prvky by se měli omezit na minimum, být jednoduché a zároveň hezké. Chtěli bychom také otevřít diskusi o posunutí sochy sv. Jana Nepomuckého na bezpečnější místo. Nyní stojí vprostřed příkopu metr od silnice a kolemjdoucí mají možnost vidět pouze jeho záda.“

Na základě vzniklých nápadů ze sobotního setkání se zpracuje návrh úprav. Samotné práce pak proběhnou během příštího roku.

Vitiněves již počtvrté uspěla u brněnské Nadace Partnerství, Ta ve společném programu s firmou Skanska, nazvaném Strom života, letos podpořila ještě dalších sedm obcí a měst v republice. Vitiněves získala 190 000 korun.

Akci společně pořádají obec Vitiněves a Sbor dobrovolných hasičů Vitiněves.