Protože v pátek si přišli expozici prohlédnout děti z mateřských a základních škol, mysleli pořadatelé i na ně a připravili dílničky, kde si mohli prckové zdobit perníčky nebo navlékat korálky. Pro školáky byla nachystána poznávací soutěž v určení keřů a stromů. Aranžmá výstavy bylo opět „koukavé“.

Na první pohled každého zaujaly obrovské dýně, naložené na dřevěných kortoučích, nadrozměrné hlavičky zelí, cukety, ozdobné dýně, vybarvená jablka, jiřiny, pichlavé kaktusy, vyzrálé papriky. „Mně se tady líbili ty velké hlavičky zelí,“ říká nám Tomáš Horčička, žák čtvrté třídy. „Nedáte si hrušku, kdo chce hrušku?“ hlaholí jeho spolužačka, která v tombole vyhrála velký sáček právě zmíněného ovoce. Zapiastkovou techniku, která pochází z moravsko – slezského pomezí představuje Blanka Fotrová.

Z vlny vyrábí bačkory, rukavice, ponožky, čepice pomocí speciální formy, na kterou se naváže osnova a dvěma nitěmi se obtáčí jako když pletete košík. „Je to jednoduché,“ říká nám šikovná řemeslnice, která si techniku osvojila v Klubu lidové tvorby v Praze. „Co chcete všechno vědět?“ ptá se nás inženýr Peroutka, hlavní organizátor akce. Přiznáváme se, že pátráme, co je na výstavě vzácného nebo výjimečného.

„Letos tady máme unikátní indickou okurku o délce 138 cm z Veselí u Přelouče. Výstavu jsme zaměřili na soutěž o nejdelší paprikový lusk, takže tu jsou jak výpěstky z Moravy, tak od domácích pěstitelů.“

Upozorňuje nás na expozici paprik od šlechtitelky ing. Teclové z Ostravy. Právě ona vypěstovala nejdelší lusk s délkou třicet centimetrů. „Výstava je letos poznamenána tím, že hodně jablek pomrzlo, takže exponátů je méně,“ dodává Peroutka.

Na druhém konci města pořádají současně místní chovatelé okresní výstavu drobného zvířectva. A je opravdu na co se dívat!

Drůbež je rozmístěna v osmdesáti voliérách, jsou tu i kachny, husy. Zajímavým exemplářem je kohout kokrháč, který se vyznačuje délkou kokrhání. „Vydává zvuky, jako když se zavírají dveře – vrže, kokrhá dvě minuty,“ vysvětluje nám Miroslav Pour, který drůbež posuzuje. Holubi zaplnili 45 voliér. „U králíků převažují česká plemena. Zvířata jsou ve výborné kondici,“ pochvaluje si Miroslav Pavelka z Třebechovic pod Orebem. Na přehlídce představilo své chovatelské úspěchy celkem sedmdesát vystavovatelů.