„Původně bylo odevzdáno 19 přihlášek, ale pětice rodičů se odstěhovala, takže pokud nezasáhne chřipková epidemie, přijde 14 dětí,“ uvedla před začátkem pro děti a jejich rodiče tolik důležitého zápisu učitelka Míša Jiterská.

Již půl hodiny před startem zápisu zde byla pětiletá Michaela Tobiášová s maminkou z nedaleké Bukvice. Pokud by byla přijata, tak by následovala svého bratra Radka, který zde chodí již do druhé třídy. To, že rodiče vybrali pro Míšu právě základku ve Veliši, kam chodí její bratr, není jediný důvod. „Líbí se mi tu přístup kantorů k dětem, je tu hodně velmi rozumných činností, příjemná atmosféra,“ sdělila maminka Kateřina Tobiášová.

Malá Míša nebyla, ostatně jako většina dětí, stresována školským prostředím. Jednak zde chodí do mateřské školy, a pak kantoři připravili pohádkový zápis s postavičkami z večerníčků, které hráli budoucí spolužáci. Učitel Petr Kůs coby Rumcajs doprovázel budoucí žáky při jejich zpěvu na kytaru a ostych, strach a málomluvnost brzy vzaly za své. Důkaz je našem webu www.jicinsky.denik.cz/kus, kde kromě videa je i spousta fotografií ze zápisu.

Škola se úspěšně od svého založení v roce 2003 rozrůstá. Na druhý stupeň v pololetí přibudou tři děti (do Kozojed, kde je filiálka ZŠ) a jeden žák přistoupí do pátého ročníku. Počet prvňáků bude znám až po tom, jak dopadnou případné odklady. Děti sem budou dojíždět z Jičína, Bystřice, Starého Místa, Robous, Chyjic, Bukvice, Psinic, Slavhostic, Kozojed a Libáně.

Kromě veřejné dopravy či rodičovského automobilu mohou využít i školního autobusu, který se o svoz dětí pravidelně stará. Školu trápí nedůslednost některých obcí, které nepřispívají na své žáky.

Seznam tvoří Libáň, Dětenice, Jičín, Kopidlno, Vrbice a Vršce. ZŠ ve Veliši navštěvují děti z 21 míst jičínského okresu.