I mezi vězni panovala svátečnější nálada už v adventu, vyráběli vánoční dekorace a vyzdobili si cely i chodby. Vánoční tradici jim připomněl štědrovečerní smažený řízek, bramborový salát a balíček s cukrovinkami a ovocem. Nebyli ošizeni ani o cukroví, ovoce a ořechy, které si mohli zakoupit ve vězeňské kantýně.

Další trvanlivé pochutiny dostává většina z nich i v nárokových balících od svých blízkých.

„Počty zásilek každoročně před Vánoci stoupají až k devadesáti za den,” informuje nás tisková mluvčí Věznice Valdice Eva Francová.

Po celé svátky probíhají na všech ubytovnách i různé turnaje v šipkách, minikopané, nohejbale, stolním tenise, v šachu, luštění sudoku a kvízů, je povolen rozšířený rozsah sledování televize a v neposlední řadě se konají církevní bohoslužby.

Čtyřem odsouzeným, zařazeným do typu věznice dozor, ředitel zařízení povolil na vánoční svátky přerušení výkonu trestu.

Na ubytovně určené pro doživotně odsouzené mají speciální vánoční akce již od 21. prosince, kdy si mohou připravit svůj vlastní program i občerstvení, dále besedy i kvízy.

„I Silvestr se ponese v duchu sváteční nálady, a tomu odpovídá i jídelníček. K obědu je připravena gulášová polévka, játrová omáčka a brambor, večerní menu se skládá z veky, vlašského salátu, ovoce. Na Nový rok se odsouzení mohou těšit na polední menu: hovězí polévku s játrovými knedlíčky, ruskou hovězí pečeni a houskový knedlík,” prozrazuje dále tisková mluvčí Eva Francová a dodává: „Poslední den v roce mnozí vězni prožívají rozporuplné pocity a někteří si dávají předsevzetí, že se stanou lepšími lidmi. Doufejme, že se to alespoň některým z nich vyplní a znovu již za zdmi jednoho z nejtěžších vězení v České republice neskončí.”

Eva Francová nás upozorňuje, že i o vánočních svátcích musí zaměstnanci Vězeňské služby plnit své povinnosti a pro některé z nich bude závěr roku stejný jako každý jiný pracovní den. Jejich hlavním úkolem je zajistit chod a bezpečnost věznice.