„Mám představu, že si maminky s dětmi budou moci sednout na trávu a hrát si. Do budoucna bych zde rád viděl nějaký dětský hrací kout,“ řekl starosta Zdeněk Žurek.

S proměnou středu obce pomohou peníze z Evropské unie formou dotace. „Valdice získaly finance díky Regionálnímu operačnímu programu, který poskytl 8,1 z potřebných 8,8 milionu korun,“ vysvětlil Martin Mitlöhner z jičínského odboru územního plánování a rozvoje města.

Do konce října letošního roku zde za tuto částku dělníci postaví nové chodníky, vymění veřejné osvětlení, provedou sadové úpravy a v drobném rozsahu i rozvody vody a zavlažování zeleně. Stavba odstartovala tento měsíc.

Zbytečného kácení stromů se podle starosty občané obávat nemusejí. „Žádné vážné zásahy do dřevin neplánujeme. Pokácíme jen dva stromy, které to potřebují, a vysadíme novou zeleň,“ podotkl Zdeněk Žurek.

Náměstí také sužuje malé množství parkovacích míst. Hodně ploch zabírají zaměstnanci zdejší věznice, proto by vedení Valdic chtělo vytvořit parkoviště nedaleko centra, kterému by se tak ulevilo. To je ale otázkou dalších let.