Aktu se zúčastnili bývalí ministři kultury a spravedlnosti, vrcholní představitelé Vězeňské služby ČR a zástupci politických vězňů.

Památník politickým vězňům a obětem komunismu navazuje na předchozí památník, který byl umístěn přímo v areálu věznice ve vycházkových dvorech.

Z důvodu stále vyššího počtu vězňů a pro zajištění maximálního využití vnitřních prostor věznice musel být tento památník demontován a v dubnu r.2007 přemístěn do Památníku Vojna u Příbrami.

Posléze přišel generální ředitel vězeňské služby ČR Luděk Kula s nápadem vybudovat nový památník mimo areál věznice, jehož předností bude volná přístupnost pro širokou veřejnost. Původní památník totiž asi od poloviny devadesátých let nebyl kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením veřejnosti přístupný.

Největším přáním autora Jiřího Sozanského je, aby památník přispěl ke zvýšení prestiže těch, kteří ještě žijí.

Pomník v životní velikosti představuje oprátkou připoutaného vězně, na kterého štěká pes. Sokl pomníku tvoří stylizovaná pěticípá hvězda.

Památník byl odlit ve slévárně v Horní Kalné a finančně se na něm podílelo ministerstvo kultury a ministerstvo spravedlnosti.