Lidé s chorobami jako je schizofrenie, poruchy osobnosti, deprese nebo rozličné neurózy nyní najdou vhodné zázemí i na Semilsku. Od 1. dubna se jim v bývalém okresním městě otevírá nový denní stacionář, kam mohou docházet trávit volný čas. Stacionář se nachází v ulici Nad školami v prvním patře budovy bývalého dětského domova.

Potřeba zřídit stacionář vyplynula z komunitního plánu sociálních služeb města, neboť žádné podobné zařízení v Semilech dosud nebylo. Provozovat ho bude Fokus Turnov, neboť toto sdružení již stejný stacionář zřizuje v Turnově.

„Zatím jedeme na zkušební provoz, od dubna budeme každý den od 8.30 do 15.00 hodin nabízet služby osobám s duševními chorobami a mentálním postižením starším 16 let,“ řekla Deníku Luďka Kanclířová, ředitelka sdružení Fokus Turnov.

Zájem o služby stacionáře si jeho terapeutky ověřily již ve středu 18. března během dne otevřených dveří. Navštívit stacionář a něco se dozvědět o jeho službách přišlo přibližně 50 lidí, z nichž mnoho má v rodině potencionálního klienta tohoto zařízení.

Zázemí stacionáře je koncipováno pro 30 osob. Sloužit bude nejen klientům ze Semil, ale i celé oblasti Lomnicka a Jilemnicka, pro které je Turnov příliš vzdálený.

Symbolické nájemné

Denní náplní lidí docházejících do stacionáře budou terapeutické dílny. „Budou se učit dovednostem, jako je úklid, vaření nebo výtvarné činnosti. Musí si rovněž procvičovat psaní, čtení a počítání,“ doplnila Luďka Kanclířová.

Budovu bývalého dětského domova dostal Fokus Turnov do nájmu za symbolickou jednu korunu od semilské radnice. Ta budovu získala stejně výhodně od Libereckého kraje, který zpočátku sliboval mnohasettisícovou dotaci na služby postiženým, nakonec však neposlal ani korunu.

Dům prošel nezbytnými stavebními úpravami, všechno nákladem města Semily. Firma Unica provedla kompletní výměnu kotle a jeho součástí, opravu topných těles a rozvodů. Dále byla přestavěna toaleta na toaletu bezbariérovou, dále vybudován sprchový kout v umývárně a rekonstruován vstup do objektu. U zadního vchodu vznikla rampa. Náklady na rekonstrukci semilská radnice vyčíslila na 317 000 korun.

Zájemci o služby stacionáře se mohou přihlásit na sociální odbor Městského úřadu Semily, kde jim budou sdělelny podrobnější informace.