Občané naší obce Tuř si každým rokem připomínají, jak se stalo již tradicí, hrůznou noc a událost, která se zde stala. Bylo to právě v noci z osmého na devátý květen roku 1945. Připomínáme si zde na místě tu děsivou věc, která roztřásla celou vesnici.

V tuto noční dobu okolo půlnoci byli velmi rázně probuzeni všichni obyvatelé. Na těchto místech křižovatky vzplál velký oheň s výbuchy různé vojenské munice, která obsahovala jak ruční granáty, tak náboje do kulometu a mnoho pancéřových pěstí. To vše létalo až na okraj vesnice; munice, která byla naložena na malém nákladním autě pana Žitného z Nemyčevse, měla být použita na přepad německé posádky sídlící v Jičíně.

Četa dobrovolníků, která se této akce měla zúčastnit, byla na konci Popovic zaskočena nehodou na tomto náklaďáčku, při které byl prchající německou posádkou z Jičína zastřelen kapitán Josef Šimek. Jelikož auto bylo nepojízdné, Němci jeho tělo naložili na střelivo a v zápřahu za svým autem pokračovali v cestě směrem k Tuři. Zde právě na rozcestí narazili taženým autem do patníku na okraji silnice a auto už nebylo dalšího odtahu schopné, vytáhli tedy kanystr s benzínem, polili auto s municí a obsah zapálili.

S municí shořelo i tělo kapitána Šimka. Torzo těla bylo pak za velké účasti obyvatel pohřbeno v jeho rodné obci Nemyčeves. Jelikož všichni občané vesnice Tuř přežili tuto bouřlivou noc bez úhony, na památku této události nechala obec zabudovat do stávajícího křížku na křižovatce pamětní desku. Ta má zvláště v těchto dnech připomínat kolemjdoucím občanům dobu prožitého strachu. Václav Bílek