Bývala to míčová hra (česká házená) za TJ Sokol. Hrávali ji muži, dorost a několik let i ženy. Muži hráli II. ligu. Po čase uvedenou hru vystřídala malá kopaná, jež se hraje doposud, a konají se turnaje při místní Anenské pouti. Hlavně však jsou to akce v krytém areálu, jenž náleží obecnímu úřadu. Jaké akce? Bývalo letní kino, estrády, koncerty a taneční zábavy, a to každoročně.

V roce 2009: koncert skupiny Turbo dne 16. května, po něm koncert Honzy a Františka Nedvědových 5. června. Další 27. června Sven – československá diskotéka, pak 3. července oblíbená dvojice Eva a Vašek. Turnaj v malé kopané (20. ročník) byl sehrán 25. července, kdy se zároveň konala i pouťová taneční zábava. Jakub Smolík zde zazpíval 1. srpna, po něm následovala 8. srpna československá diskotéka. A že mnoho lidí je zaměstnáno v zemědělství a svou prací zajišťuje výživu národa, na louce u areálu se konala 4. září akce Prim Chomutice – přehlídka holštýnského plemene krav spojená s výstavou zemědělské techniky. Je to akce oblíbená, ukončená taneční zábavou v areálu. Poté 5. září se zde konala hudební akce Komunální odpad a Harley provázená ohňostrojem.

Vrátím se zpět k sobotě 11. července, kdy byl v naší vsi uspořádán 1. ročník závodu mopedů, babet a jiných jednostopých vozítek MOPEDTOUR, kterého se zúčastnilo 26 závodníků. Jelo se z areálu s měřením času při malé ukázkové projížďce vesnicí.

Další závod následoval 19. září, opět z areálu, tu již počet nadšených závodníků přesahoval stovku.

A co naše děti? Co pro ně? Je jich tu bohatě… Počet dětí ve Třtěnici dosáhl počtu 56. Mají pěkné hřiště na malou kopanou, mají tu tenisové hřiště, a pro ty nejmenší bylo na podzim vybudováno oplocené hřiště uprostřed vsi, na travnatém prostoru, s bohatým vybavením: skluzavka, houpačky, házecí prostor do bezedného koše, malí houpací koníčci a další, a také lavičky pro maminky, aby mohly zajišťovat dohled nad nejmenšími dětmi.

Máme zde také již 41 let dětský folklorní souboreček Sedmikrásky náležející do Folklorního sdružení České republiky (Praha, Senovážné náměstí). S ním pořádám vystoupení pro tři domovy důchodců (DD Milíčeves, Mlázovice a Chomutice – Obora), pro potěšení starších lidí v krojovém oblečení, a u nás pro obecní úřad při slavnostech, jakými jsou vítání nových občánků s pásmem a houpáním miminek ve starodávné kolébce.

V matričních knihách má náš obecní úřad za ta léta 195 dětí (z toho pětkrát dvojčátka). Fotografiemi doloženo je vše cenným archivním dokumentem obce Třtěnice. Uvádím jako kronikářka obce spolu se sdělením, že mladiství jsou u nás rovněž v bohatém počtu, je jich 36, a mnoho mladých manželských párů. Je tu i pěkný počet lidí v důchodovém věku a plně pracovních. Mám dojem, že jsem je všechny uvedla v kronice obce od narození až po dny stáří.

Snad po přečtení mého sdělení si uděláte představu, jak taková vesnice žije a baví se. Ke kronikářské zprávě uvádím, že máme dvacet fotoalb a různé výstřižkové dokumentace o lidech u nás. Zvu vás k nám, žijeme zde v pohodě. V Podkrkonoší se říká – Přijďte pobejt! ⋌ Dana Vágenknechtová