Stroje, kterým nedělá problém jízda v terénu, trápí obyvatele vesnic kolem Zvičiny. Konkrétně se jedná o skupinu osmi až deseti jezdců na čtyřkolkách a terénních motocyklech, kteří jezdí v regionu Bílé Třemešné, Třebihoště a Brusnice. Starostka Bílé Třemešné Blanka Lacinová je oslovila otevřeným dopisem, v němž shrnuje problémy jízdy po lesích. „Po průjezdu čtyřkolek volným terénem je ve stopě vozidla zničena veškerá zeleň, je ohroženo životní prostředí mnoha živočichů. Hluboké rýhy se strženým povrchem jsou při nejbližším dešti vymílány a zem je strhávána ze stráně dolů. Pokud se to opakuje, dochází k trvalému poškození prostředí,“ vysvětluje dopis problémy.

Není to ale pouze kritika, nabízí i určitou možnost řešení. „Chápeme, že majitel tohoto finančně náročného dopravního prostředku si ho nekupoval proto, aby s ním jezdil doma na dvorku. Jediným řešením, které vidíme, je, aby si řidiči našli místo, kde by bylo zajímavé jezdit a přitom neobtěžovat ostatní, kde by se počítalo se zničením terénu a kam by se dalo dojet po cestách, které čtyřkolky a terénní motocykly nepoškodí,“ uvádí dopis.

“Určitě taková místa jsou a snad by bylo možné s majiteli dohodnout pronájem s tím, že skončí ničení volné přírody. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. A mít ohledy ke druhým není slabost, ale známka kvality člověka,“ stojí v závěru dopisu. S textem dopisu se ztotožnilo i vedení Dolní Brusnice, které má podobné problémy. S podobným potížemi se nepotýkají pouze na Královédvorsku. Například strážci Krkonošského národního parku spolupracují při stíhání čtyřkolkářů s Policií ČR, terénní motorky na stíhání bezohledných motorkářů hodlá koupit město Trutnov.