Dodnes lze ve městě spatřit cedule s partnery Jičína. Holandským Wijk bij Duurstede, anglickým King´s Lynnem, německým Erbachem a slovenským Martinem. Podle představitelů jičínské radnice je většina těchto partnerství prakticky nefunkční.

„Vše odviselo od finanční podpory EU, ale také osobních kontaktů. Navíc družby vznikaly v době, kdy jsme nebyli součástí globalizované Evropy. To se však změnilo, finance nejsou, někteří lidé odešli, a tak snad jen s Martinem pokračuje léty ověřené přátelství,“ uvedl tajemník MěÚ Peter Bareš.

Přesto se jeví na obzoru nová družba, tentokrát s naším severním sousedem - Poláky. Představitelé Świdnice přišli se společným česko-polským projektem, který by měl vzájemně zvýšit turismus. Poláci ho nazvali Witaj v bajke, což česky znamená „Vítej v pohádce“.V první fázi by měly vzniknout česko-polské propagační materiály, příští rok by mělo dojít k úpravě Galerie Václava Čtvrtka a Radka Pilaře, infocentra, a například zámecké nádvoří by mělo být „pohádkovější“.

„Musíme se zaměřit také na zatím nevyužitou zahradu u městské knihovny, revitalizovat les Řáholeček, ale pohádku by měli turisté najít i na Lidickém náměstí a jinde po Jičíně,“ uvedl místostarosta Richard Koníř.

Poláci připravují kulturní akce, vše se bude tvořit postupně. Celkově by měl projekt přijít na sedm milionů korun, z toho přípravy tři sta tisíc. Dvacet procent uhradí obě města, osmdesát půjde z evropských prostředků. Świdnica je od nás vzdálená 120 km, a pokud se podaří navázat vzájemné kontakty, může být projekt prospěšný pro obyvatele obou zemí.O tom, že Świdnica je turisticky velmi zajímavá, není pochyb. V roce 2002 dokonce získala ocenění „Nejlépe osvětlené město“. Nejznámější památkou tohoto města, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je kostel Pokoju pw. Św. Trójcy.


(S použitím textu Evy Pudlowské)