„Liberecké firmě jsme zadali zpracovat projekt na výměnu oken a zateplení části pláště z programu Zelená úsporám. Podmínky se ale opět zpřísnily, a my bychom museli nakonec zateplit celý plášť školy. Máme obavy, aby zařízení nebylo v budoucnu ministerstvem zrušeno a my nakonec nemuseli dotaci vracet. Proto jsme od této možnosti ustoupili,“ obhajuje rozhodnutí starostka obce Věra Hlostová. 

Radnice předpokládá, že výměna oken ji přijde na zhruba tři miliony korun. Zakázka má být realizována podle slov ředitele zdejší základní školy Pavla Antoše v měsících červenec až září.

„Naše škola byla postavena v roce 1932. Okna jsou původní, jen před patnácti lety prošla opravami. Dnes se některá nedají ani otevřít, nemluvě o jejich netěsnosti. Už třetím rokem máme v provozu digitální regulaci vytápění tříd, ale kvůli úniku tepla netěsnícími okny zatím nemůžeme úspory přesně vyčíslit,“ vysvětluje Pavel Antoš.

Provoz školy nebude podle jeho slov rekonstrukcí významně narušen. „Stavební práce provedeme jednorázově. Vše se jim musí přizpůsobit,“ tvrdí.


Pecka zkouší štěstí


O dotaci na náhradu oken a zateplení školní budovy žádali před čtyřmi lety z programu Zelená úsporám i Peckovští.

„Pokoušeli jsme se získat peníze na nová okna a zateplení fasády. Náklady ale dosáhly 30 milionů korun, a tak jsme žádost zrušili,“ popisuje starostka Pecky Hana Štěrbová.

Obec nyní zkusila štěstí a o finanční pomoc požádala prostřednictvím uskupení MAS Brána do Českého ráje. „Tady jsme prošli prvním kolem a nyní čekám na rozhodnutí Zemědělského intervenčního fondu,“ upřesňuje Hana Štěrbová.

Pokud budou žadatelé úspěšní, v příštím roce chtějí obměnit 32 oken za zhruba 800 tisíc korun. Dotace by přitom měla pokrýt asi 85 procent nákladů.