Tím navázal po 31 letech na předchozí úspěšné ročníky z let 1979 a 1981. Pořadatelé se nechali inspirovat filmem Krakonoš a lyžníci a Krkonošskými pohádkami spisovatelky Boženy Šimkové z nedaleké Levínské Olešnice a v takovém duchu akce proběhla. V neposlední řadě se jednalo o vzpomínku na staré časy a počátky lyžování, jak to tehdy bylo …

Historie lyžování ve Staré Pace sahá až do počátku minulého století. Později v roce 1928 byl založen lyžařský kroužek při TJ Sokol Stará Paka. Samostatný lyžařský oddíl vznikl v roce 1954 a úspěšně se začal rozvíjet. Důležitým milníkem v jeho činnosti byl rok 1963, kdy byl vystavěn první lyžařský vlek a s tím spojené budování zimního střediska na Staropackých horách … Členové oddílu jsou velmi činorodí a od počátku své existence již uspořádali mnoho sportovních, turistických či kulturních akcí. K těm nejznámějším patří závod ve sjezdu na lyžích Štít Chocholky a přespolní běh Staropacký kros. Pořádají také každým rokem v březnu maškarní ples. Tentokrát se rozhodli ve Staré Pace přivítat ducha našich krásných hor Krkonoš samotného velikého Krakonoše …

Již po půl jedné za mrazivého, ale slunečného počasí se před Staropackou sokolovnou začalo shromažďovat početné množství lidí v dobovém oblečení, maskách či různých převlecích, ale také rovněž široká veřejnost. Celý zástup se poté odebral krátce před jednou hodinou na staropacké železniční nádraží, aby netrpělivě očekával příjezd spěšného vlaku z Krkonoš s Krakonošem a jeho družinou, kterou tvořil pan hrabě Harrach se svou chotí, Trautenberk, Kuba, Anče a hajnej. Samotný příjezd vlaku byl doprovázen za bouřlivého skandování melodiemi z Krkonošských pohádek a z filmu Krakonoš a lyžníci. Po zastavení vlaku začala celá družina v čele s Krakonošem vystupovat,a to by ani nebyl Trautenberk, aby nějakou „nekalotu“ nevyvedl a svoji čeleď nezačal sekýrovat: „Kubo, Anče, hajnej: nestát, nekoukat, dělat, holoto líná, zač vás platím!“


Přivítání


Nejprve je uvítal staniční rozhlas a krátce nato „paní rychtářka“ Hlostová se správcem zimního střediska, ale ne chlebem a solí, jak je zvykem, nýbrž staropackými koláčky. Krakonoš poté poděkoval za milé přivítání a pronesl krátký projev. Celý průvod s přibližně pěti sty lidí v čele s Krakonošem se následně odebral staropackými ulicemi až do zimního střediska. Po krátké přestávce na místě pronesl úvodní proslov pan správce střediska a předal slovo panu hraběti Harrachovi. Ten ve své rodné řeči, němčině poprosil ducha našich krásných hor – velikého Krakonoše, aby na nás nejmilostivějí shlédl a požehnal našemu konání. Paní hraběnka jeho slova přeložila do češtiny a již začal v „kérkonošským nářečí“ promlouvat Krakonoš, že se na Staropacké hory z „Kokrháče“ dívá vždy jen ze zadní strany a že je chce vidět taky od jihu, zepředu. Také když prej courá po roketnickejch stráních od Kroupů k Růženčině zahrádce, že bedlivě sleduje taky Staropackou boudu, která je i se svým okolím pěkně upravená. Pochválil i staropackou paní rychtářku i se všema radníma za jejich podporu místním lyžníkům. Závěrem krátké řeči pozval Staropačáky do „svejch Kerkonoš“.

Program byl bohatý a začal závodem v běhu na 400 metrů na historických „perkynkách“. Na start se postavilo osm lyžníků za účasti pana hraběte Harracha a také tři statečné lyžnice. Závod odstartoval a na zdárný průběh dohlížel samotný Krakonoš rovněž na historických „perkynkách“. Všichni závod úspěšně dokončili a na 1. místě skončil Jiří Grafek, 2. místo patřilo Liboru Doubkovi a 3. místo obsadil Pavel Hakl.

Krakonoš s panem správcem jim poblahopřáli a předali sladké ceny v podobě koláčů a upomínkové diplomy. Pak následovaly dětské soutěže v jízdě na čemkoliv, co jezdí na sněhu, hodnocení nejkurióznějšího dopravního prostředku na sněhu a také o největší maškaru. V areálu nechyběl také postavený sněhový Krakonoš a nad ním tradiční symbol zimy – sněhulák. Pro odvážnější „chasu“ zde byl vybudovaný sněhový tobogán s ornamenty vyzdobenou sněhovou branou, kterou závodníci na této atrakci museli projet. Závodilo se rovněž „po staru“ na pytlích, které byly vycpány senem nebo slámou. Vítězové opět získali sladké odměny – koláče, preclíky a upomínkové diplomy.


Výstava


Divák mohl zhlédnout také menší výstavu historických lyží a fotografie z počátku lyžování ve Staré Pace; pokud mu byla zima, mohl se občerstvit kromě tradičními preclíky, buřty a nápoji také chlebem se škvarky a „kerkonošskými sejkorami“ (domácími bramboráky). Vstupné na celou akci bylo dobrovolné, ale finančním příspěvkem návštěvník získal pamětní vstupenku. Čistý výtěžek bude použit na výstavbu nového lyžařského vleku typu Tatrapoma na Staropackých horách. Všem, kteří přispěli, velice děkujeme.

Na závěr organizátoři velice oceňují množství zúčastněných a velký počet lidí v dobovém oblečení, převlecích či maskách. Akce svojí velikostí předčila veškerá očekávání, dobrá nálada vůbec nechyběla a jen si přejme, aby se konalo v zimním středisku na Staropackých horách dobře, když je nám Krakonoš tak nakloněn.
za Oddíl lyžování Radim Karel