Jistě máme každý spoustu zážitků, ať již více či méně příjemných nebo emotivních.

Pro mě jako řadového občana byl rok 2009 především připomenutím a ohlédnutím 20 let zpět.

Před 20 lety jsem nejen já, ale všichni dostali obrovský dar, dar svobody. Někteří se tohoto daru vůbec nedožili. Dali totiž naší vlasti to nejdražší, co každý z nás máme - život a zdraví. Protože právě já vím, o čem mluvím, chtěla bych vzkázat těm, kteří mají nějaké výhrady k této společnosti, ať jsou vůbec rádi, že je mohou mít a projevovat je mnohdy až moc hlasitě. I to je totiž ta omílaná a někdy zatracovaná „demokracie“.

Všem těm, kteří žádají hodně a nedávají nic, bych si dovolila připomenout jedno poselství.

Je to poselství J. F. Kennedyho, které vzkázal svému lidu v roce, kdy byl zvolen prezidentem, tedy v roce 1960.

„Neptej se, co může udělat vlast pro tebe. Ptej se, co můžeš udělat pro svou vlast.“

Sama osobně jsem si připomněla toto výročí v Husově sboru 17. listopadu. Bylo nás tam po málu. Možná kolem 60 lidí na celou Novou Paku. Ale lidé, kteří mi přirostli v mém životě na Novopacku k „srdíčku“ jsem tam našla. Byla jsem tam prostě mezi svými.

Letos mě osud zavane o vánočních svátcích hodně daleko. Ale i když budu v jiném světadíle budu ve vzpomínkách s těmi, které mám ráda.
Do nového roku 2010 mám jedno velké přání. Je to rok voleb.

U nás na Jičínsku, parlamentních, senátních i komunálních.

Prosím všechny lidi, aby se nenechali ovlivnit populistickými sliby, které nejdou splnit. Přišli k volbám a volili podle zdravého rozumu.
Všem občanům pak přeji požehnané Vánoce, v novém roce pevné zdraví a připomenu, že k tomu, aby nám všem bylo lépe stačí dodržovat známé „desatero“.