V sobotu jsem dostal velmi smutný mail: „Vážený pane Sále, protože jste na stránkách Vašeho listu věnoval hodně prostoru mému otci, jako jednomu z prvních Vám sděluji smutnou zprávu, že RNDr. Karel Samšiňák, CSc. zemřel dnes, 2. srpna 2008, v hospicu v Prachaticích. Pohřeb se koná v chrámu Maří Magdaleny v Sobotce v pátek dne 8. srpna 2008 v 10.30 h, poté budou ostatky zesnulého uloženy do rodinné hrobky na soboteckém hřbitovu. S pozdravem Jan Samšiňák.“

Snad mi to pan doktor i jeho syn Jan prominou, že místo nekrologu jsem sáhl po nepodepsaném příspěvku z internetu. Autorka v něm vyjádřila mnohem lépe svůj obdiv k muži, který už mezi námi není. Zanechal tu odkaz, který by mnozí jiní nestihli vytvořit ani za stovky let.

Náš pan doktor

Už když jsem přijela na Šrámkovu Sobotku poprvé, upoutal mě velmi brzy muž, obývající historickou „šolcárnu“- tedy Šolcův statek. Tehdy se blížil šedesátce a všichni o něm mluvili jako o doktoru Samšiňákovi. Neupoutal mě svým zjevem, protože do manekýna má tento vyšší štíhlý pán s šedivými vlasy a brýlemi daleko. Jeho oblíbeným „stejnokrojem“ po všechna ta léta, co ho znám, jsou kostkovaná košile, tvídové sáčko a pohodlné manšestráky.

Jeho kouzlo tkví v něčem úplně jiném. Především je to člověk doslova nabitý vědomostmi. Ale ne pouze jednostranně! Že je vynikajícím znalcem různé „žoužele“ - roztoči počínaje, přes hmyz až po brouky - to nás tak nepřekvapí. Vždyť označení RNDr. Karel Samšiňák, CSc. jistě nenabyl jen pro nic za nic. Že je vynikajícím znalcem přírody Českého ráje - to přece s jeho odborností také úzce souvisí! Jenže pan doktor nezná jen přírodu, ale je i obdivuhodným znalcem historie - a nejen Českého ráje - i znalcem umění … Asi bych ještě mohla pokračovat. Ne nadarmo mu jeho přátelé říkají „chodící encyklopedie“. A co bylo pro nás nejdůležitější? Jeho schopnost o všem poutavě vyprávět! Jeho výklady jsme poslouchali nesmírně rádi. Byly protkány suchým anglickým humorem a neměly prostě chybu! … pro nás „sobotkáře“ je to pořád náš zlatý pan doktor!…Nezbývá než poopravit poslední větu ve vyznání neznámé autorky: nejen pro „sobotkáře“ zůstane Karel Samšiňák zlatým panem doktorem.