U čaje jsme si povídali s Janem Janatkou, vedoucím Městského kulturního střediska v Sobotce, které spravuje nejen informační centrum, ale také Šrámkův dům.

Jaká byla letošní návštěvnost Šrámkova domu v porovnání s předešlými roky?
Budete se možná divit, ale stoupla o deset procent. Je to dáno zřejmě tím, že lidé tolik necestovali do zahraničí , volili především dovolené v České republice. To je jeden z důvodů.

Vedle správcovství Šrámkova domu provozujete infocentrum. Jaký je zájem o jeho služby?
Letos je to šestá sezóna, kdy bylo uvedeno do provozu. Rozhodně šlo o správný krok. Infocentrum funguje jako služba místním – poskytujeme kvalitní kopírování, skenování, jsme jediným místem v Sobotce, odkud se dá faxovat, a samozřejmě tu příchozí mají přístup k internetu. Další záležitostí je prodej suvenýrů, pohledů, upomínkových předmětů, turistických známek. Nabízíme i knihy a produkty Klubu přátel města Sobotky.

Přes léto tvoří stěžejní část návštěvníků turisté. Pro ně poskytujeme kompletní servis, který se týká turistické, sportovní a volnočasové nabídky. Vydáváme propagační materiály jako plán města Sobotky s vyznačenými možnostmi ubytování. S městem Dolní Bousov a obcí Osek jsme vydali průvodce Sobotecko – Dolní Bousov. Mimo to máme i vlastní pohlednice.

Zmínil jste se o možnostech ubytování v Sobotce, zlepšila se nabídka?
Je to stále problematické, jsme město bez hotelu i slušné ubytovny. Fungují jen chatky na koupališti, soukromé penziony, priváty, ale často se stává, že během sezóny jsou přeplněny. To je problém Sobotky, hodně turistů sem přijede, zdrží se tady, projde si město, Humprecht, posedí v cukrárně, ale zase odjede, protože nemá kde přespat.

Přes léto je infocentrum otevřeno každý den od pondělí do neděle. Jaký bude zimní provoz?
Od září do dubna je otvírací doba v pracovní dny limitována od devíti do dvanácti a od jedné do půl páté. V této době fungujeme spíš jako služba pro Soboťáky, často například vyhledáváme autobusové spoje.

Plánujete přes zimu nějaké úpravy v Šrámkově domě nebo samotném infocentru?
Ano, chtěli bychom využít právě menší návštěvnosti; vymalovat a především rozšířit samotné infocentrum, aby se nám sem vtěsnalo ještě další místo pro připojení na internet. Je dost lidí, kteří u nás tuto službu využívají. Za hodinu inkasujeme 20 Kč. Co se týká úprav Šrámkova domu, tady bychom chtěli zrekonstruovat byt v podkroví k celoročnímu využití, ale nejdříve prosadit plynové vytápění.

Je otázkou, k čemu celý dům využívat. Muzeum by stálo za to oživit, Šrámkův byt je stále prázdný. Možností je několik, jednou z nich je vytvoření zázemí pro badatele, spisovatele, kteří by zde mohli pracovat.