VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Janatka: Turisté v Sobotce postrádají hotel nebo ubytovnu

Sobotka – Na hradech a zámcích a dalších památkách skončila s posledními listopadovými dny letošní turistická sezóna.

8.11.2009
SDÍLEJ:

Jan Janatka.Foto: DEnÍK/Iva Kovářová

U čaje jsme si povídali s Janem Janatkou, vedoucím Městského kulturního střediska v Sobotce, které spravuje nejen informační centrum, ale také Šrámkův dům.

Jaká byla letošní návštěvnost Šrámkova domu v porovnání s předešlými roky?
Budete se možná divit, ale stoupla o deset procent. Je to dáno zřejmě tím, že lidé tolik necestovali do zahraničí , volili především dovolené v České republice. To je jeden z důvodů.

Vedle správcovství Šrámkova domu provozujete infocentrum. Jaký je zájem o jeho služby?
Letos je to šestá sezóna, kdy bylo uvedeno do provozu. Rozhodně šlo o správný krok. Infocentrum funguje jako služba místním – poskytujeme kvalitní kopírování, skenování, jsme jediným místem v Sobotce, odkud se dá faxovat, a samozřejmě tu příchozí mají přístup k internetu. Další záležitostí je prodej suvenýrů, pohledů, upomínkových předmětů, turistických známek. Nabízíme i knihy a produkty Klubu přátel města Sobotky.

Přes léto tvoří stěžejní část návštěvníků turisté. Pro ně poskytujeme kompletní servis, který se týká turistické, sportovní a volnočasové nabídky. Vydáváme propagační materiály jako plán města Sobotky s vyznačenými možnostmi ubytování. S městem Dolní Bousov a obcí Osek jsme vydali průvodce Sobotecko – Dolní Bousov. Mimo to máme i vlastní pohlednice.

Zmínil jste se o možnostech ubytování v Sobotce, zlepšila se nabídka?
Je to stále problematické, jsme město bez hotelu i slušné ubytovny. Fungují jen chatky na koupališti, soukromé penziony, priváty, ale často se stává, že během sezóny jsou přeplněny. To je problém Sobotky, hodně turistů sem přijede, zdrží se tady, projde si město, Humprecht, posedí v cukrárně, ale zase odjede, protože nemá kde přespat.

Přes léto je infocentrum otevřeno každý den od pondělí do neděle. Jaký bude zimní provoz?
Od září do dubna je otvírací doba v pracovní dny limitována od devíti do dvanácti a od jedné do půl páté. V této době fungujeme spíš jako služba pro Soboťáky, často například vyhledáváme autobusové spoje.

Plánujete přes zimu nějaké úpravy v Šrámkově domě nebo samotném infocentru?
Ano, chtěli bychom využít právě menší návštěvnosti; vymalovat a především rozšířit samotné infocentrum, aby se nám sem vtěsnalo ještě další místo pro připojení na internet. Je dost lidí, kteří u nás tuto službu využívají. Za hodinu inkasujeme 20 Kč. Co se týká úprav Šrámkova domu, tady bychom chtěli zrekonstruovat byt v podkroví k celoročnímu využití, ale nejdříve prosadit plynové vytápění.

Je otázkou, k čemu celý dům využívat. Muzeum by stálo za to oživit, Šrámkův byt je stále prázdný. Možností je několik, jednou z nich je vytvoření zázemí pro badatele, spisovatele, kteří by zde mohli pracovat.

Autor: Iva Kovářová

8.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Klára Dostálová: Na zázraky nevěří, ale volební účast odhaduje na 70 %

Hořice - Klára Dostálová z Hořic, náměstkyně ministra pro místní rozvoj, jednička na kandidátce ANO 2011v Královéhradeckém kraji při svém hlasování v hořické hasičské zbrojnici uvedla:

Nejmenší Petrovičky nemají ani obchod, na pivo chodí k sousedům

Petrovičky - Občané obce s nejmenším počtem obyvatel v Královéhradeckém kraji volí na dvaceti metrech čtverečních.

Volby z nemocničního lůžka. Pacienti chtěli volit

Jičín - V sobotu po půl deváté zamířily do Oblastní nemocnice v Jičíně s přenosnou urnou Romana Kadlecová a Dominika Raulímová.

Do bílské volební místnosti jsme museli utéct

Bílsko u Hořic - Do volební místnosti v obci jsme museli doslova utíkat. V patách nám byla početná rodinka nutrií, která sledovala volební situaci v blízkosti obecního úřadu. Když jsme chtěli zjistit k jaké politické partii se přiklání, rozeběhly se za námi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení