Po celý víkend vládlo na hradě vzrušení. Dostaveníčko si tu dalo sedmdesát nejlepších provazochodců z Česka, Polska, Rakouska, Anglie, Německa a USA. Návštěvníci sledovali jejich umění na lanech natažených vysoko nad zemí v prostorách hradu i v jeho bezprostřední blízkosti. Kdo v sobě našel odvahu, mohl si vyzkoušet svoji rovnováhu na několika lanech, natažených nízko nad zemí.

Jak nám řekl správce hradu Roman Morvay, provazochodci se na hrad dostali úplně náhodou. „Původně jsme se seznámili s člověkem, který nám tu čistil skály a byl členem slacklinové skupiny. Nabídl nám spolupráci, a tak se tu prezentují už druhý rok. Letos jsme se ale rozhodli uspořádat větší akci a pozvali jsme i špičku se zahraničí.“ Na nádvoří hradu byla natažena highline, jak se správně lanům říká, zhruba 12 metrů nad zemí, okolo hradu zhruba ve třicetimetrové výšce. Jan Macháček, zástupce správce Kosti, nám vysvětluje, jak jsou chodci na lajně jištěni.

„Provaz je dvojitý, jeden je méně napnutý, to je tak zvaná záchrana. Kdyby došlo k roztržení lana, je zde jedno rezervní. Zároveň jsou odvážlivci připoutáni k lanu karabinou. Když dojde k pádu, zůstanou viset ve vzduchu.“ To jsme viděli na vlastní oči a tajil se nám dech. Osmnáctiletý Štěpán Petka z Prahy se k slacklinu dostal přes kamaráda před půl rokem.

„Protože jsem se věnoval dvanáct let gymnastice, začal jsem zkoušet nějaké triky. Když jdeme ze školy, natáhneme na Letné lana a trénujeme.“ Přiznává, že to občas pěkně bolí. Na jednom z nádvoří byla upevněna triková lajna, určená ke skokům. Slackline je totiž také skákání, balancování na popruhu, nazývaném lajna. Důvod, proč jsem ale téměř všichni přijeli, jsou natažené osmdesátimetrové provazy přes údolí.

„To se nechodí běžně, to přejde jen málo lidí. Chůze po laně může na člověka působit jako jóga, doporučuji. Vyčistíte si hlavu a zpevníte celé tělo,“ popisuje nám aktivitu Jiří Kolouch Janoušek, který s tímto sportem začal před šesti lety. Je jedním z prvních, který se tomuto odvětví věnuje, založil slacklinové stránky i komunitu.