Starosta Antonín Hrabec nás dokonce navštívil v redakci, aby prostřednictvím našeho Deníku poděkoval organizátorům, což jsou místní hasiči, a také účinkujícím.

 „Pro děti bylo připraveno devět soutěží a her. Rodina Nožičkových a Danišových zajistila taneční vystoupení, poprvé se na domácí scéně představila zdejší hudební formace Soběrazská pecka, která hrála i při večerním posezení pro dospělé. Moc hezké setkání,“ pochvaluje si starosta, který řídí obec s 96 trvale žijícími občany.

 I tady mají své problémy. Rozpočet je nízký a požadavky vysoké. I přesto se letos podaří opravit místní komunikaci k Jenčkům. Za 400 tisíc korun zde bude vyrovnáno podloží a položen asfaltový povrch.

 Na příští rok je plánována výstavba chodníku od obecního úřadu ke hřbitovu a doplnění veřejného osvětlení. To jsou ale jen malé rybky, obec musí vyřešit daleko závažnější problém. „Stále nemáme obecní vodovod ani kanalizaci. Bez nich se k nám mladí hrnout nebudou,“ stěžuje si A. Hrabec.

 „Nechali jsme si zpracovat projekt za zhruba dvacet milionů korun s tím, že se napojíme na jičínskou kanalizaci, což nám bylo zamítnuto. Takže se nyní napojíme na Železnici,“ vysvětluje starosta.

 Částečná kanalizace sice v obci je, ale splašky vytékají na soběrazské louky. Vodu zatím čerpá každá domácnost ze svých studní. „Vodovodní řad bychom chtěli položit současně s kanalizací. Zadali jsme přepracování projektu a budeme znovu usilovat o dotaci. První nám byla zamítnuta kvůli vysokým nákladům na obyvatele. Akci chceme hradit ze subvence a pak počítáme s tím, že si obec vezme úvěr,“ doplňuje informace Antonín Hrabec.