Nemocnice se proto obrátila na ústřední vedení pojišťovny, které rozhodnutí pobočky zrušilo. Pojišťovna chtěla převést složité a nákladné operace do liberecké nemocnice, protože by se tak zlevnil nákup kloubních náhrad i celková cena operací.

Semilský starosta Jan Farský vidí v plánovaném přesunu operací do Liberce politické rozhodnutí. „Krajská nemocnice musí vykazovat dobré ekonomické výsledky, aby do budoucna byl odůvodněn převod na akciové společnosti. Semilská nemocnice byla v tomto oboru výraznou konkurencí krajské nemocnici a odčerpávala jí část zisku,“ myslí si Farský.

Semily se proto obrátily i na ústřední vedení VZP. To rozhodnutí svých podřízených zrušilo. „Na základě návrhu nemocnice, že by rádi navýšili počet operací, a vzhledem k tomu, že předložili přijatelné ceny poskytovaného materiálu při těchto operacích, rozhodli jsme se nabídku nemocnice v Semilech akceptovat,“ osvětluje Jiří Rod z tiskového oddělení VZP.

Minimálně do konce roku tak zůstane ortopedické oddělení v Semilech v nezměněné podobě. O operacích na další roky bude pojišťovna teprve jednat.

K velkým změnám došlo i v několika dalších nemocnicích v regionu. Ve Frýdlantu je od začátku června uzavřená porodnice, nemocnice v Turnově přijde o dětské oddělení a o oddělení ARO. Náhradou za to by měla být v Turnově otevřena takzvaná jednodenní chirurgie. K úplnému zrušení oddělení ARO mělo dojít také v jilemnické nemocnici, pojišťovna ale nakonec kvůli možnému ohrožení zdraví pacientů své rozhodnutí přehodnotila.