Projít se po nově vydlážděném Riegrově náměstí a shlédnout film v opravené Jitřence se budou moci lidé již v roce 2010. Naposledy se v ní promítalo před sedmi lety.

Celkové náklady na obě akce jsou vyčísleny na takřka 93 milionů. 30 milionů tedy bude muset doplatit radnice ze svého. Podle starosty Jana Farského si k tomu vezme půjčku. „Do letošního června chceme mít vyřízený úvěr na obě stavby, do srpna musí být hotové výběrové řízení a ještě týž měsíc začneme stavět,“ potvrzuje starosta.

Kinosál má mít podle jeho vyjádření kapacitu 117 diváků, má být plně bezbariérový, vybaven technologiemi na takzvané 3D promítání, které momentálně zažívá svůj boom v Americe. Součástí kina bude i avizovaná kavárna v předsálí a v horních podlažích knihovna. V budově kina bude ještě další multifunkční sálek pro cca 30 lidí. Ten bude využitelný jako čítárna, ale třeba i pro promítání pořadů dataprojektorem.

Město počítá, že rekonstrukcí kina významně ušetří. Zrušením stávající Městské knihovny v ulici Ke Stadionu, která je prostorově limitována, a jejím přesunem do Jitřenky dojde ke spojení dvou objektů a nižším nákladům na energie i opravy. Další peníze navíc přinese kavárna, kterou město nabídne k pronájmu.

Náměstí, jehož rekonstrukce se rozeběhne současně s opravou kina, bude dopracováno dostavbou španělských schodů před Albertem, doplněn bude vodní prvek, kompletně bude předlážděno, upraveny prostory pro pěší i automobily. Doplněny budou také pítka pro lidi i zvířata, lavičky, drobná zeleň a hodiny.

Projekt kina a náměstí nebyl jediný, který poslali Semilští s žádostí o podporu do ROPu. Dotaci chtělo město získat ještě na opravu školy v Podmoklicích, kde sídlí Základní waldorfská škola a Waldorfské lyceum. Na projekt nazvaný Škola za bukem se ale opět nedostalo.

„Přesto bude v letošním roce investováno do opravy druhého podlaží školy 3,5 milionu korun z vlastních zdrojů města a další milion si zajistí škola sama,“ podotkl starosta Farský.