Díky němu přiteče během příštích dvou let doslova do kanálů téměř miliarda korun a vznikne celkem 73 kilometrů nové kanalizace a 11 kilometrů vodovodů. V pondělí 20. dubna megaprojekt oficiálně začal malou slavností v turnovské Skálově ulici. Dnes se tu již kope. Do konce dubna se slavnostního prvního výkopu dočkají postupně města Semily, Jilemnice, Lomnice nad Popelkou a Rokytnice nad Jizerou.

„Po pěti letech příprav a desítkách náročných jednání nyní opravdu začínáme. Bude to pro vedení obcí, stavební firmy i pro nás velmi náročné. Ale až bude tato etapa na podzim 2011 u konce, budeme si moci říct, že jsme trochu pomohli ke zlepšení podmínek života v našem regionu,“ uvedl Milan Hejduk, předseda rady sdružení Vodohospodářského sdružení Turnov (VHS).

Uvěr 400 milionů Sdružení, které je investorem Čisté Jizery, se podařilo na akci získat 540 milionů z dotace Státního fondu životního prostředí. Na dalších téměř 400 milionů si sdružení vzalo úvěr od České spořitelny. Lepší voda se ovšem projeví na peněženkách odběratelů. Vodné a stočné podraží, ale Hejduk tvrdí, že by muselo podražit i bez Čisté Jizery.

„Cena vody bude stoupat vždycky, i kdyby nebyla Čistá Jizera. Zdražujeme, protože potřebujeme peníze na obnovu majetku a na investice. Po komunistech jsme před 20 lety získali velmi zastaralý majetek, který stárne a potřebuje peníze do obnovy,“ řekl Hejduk. Podle něj jsou i podmínky dotace nastavené tak, že kdyby VHS zdražilo vodu o více než pět procent nad úroveň inflace, bude muset část peněz vrátit.

„V Evropě je voda dvakrát až třikrát dražší. Naším krédem je zdražovat jen sociálně úměrně,“ doplnil Milan Hejduk. Obyvatele měst v Pojizeří nyní čekají dva roky výkopů, prachu, bláta, uzavírek a dopravních omezení. Postup výkopů a s ním spojené dopravní uzavírky budou postupně rozpracované na webu www.vhsturnov.cz. Lidé mohou získat podrobné informace o postupu prací i v kancelářích VHS v turnovské Dvořákově ulici a v semilské Bítouchovské.