Lomnický stacionář Rváček letos nezískal dostatek finančních prostředků na plný provoz a nemůže tak nabídnout kompletní služby tělesně i duševně postiženým. Přitom je to jediné zařízení ambulantního typu pro lidi se čtvrtým stupněm postižení v České republice.

„Dostali jsme od kraje dotaci pouhých osm set tisíc korun, a to nemůže na celoroční provoz plně stačit. Potřebovali bychom v ideálním případě zhruba tři miliony, ale i s milionem a půl bychom dokázali provoz udržet. Osm set tisíc ale vrátíme, protože by nám to vydalo tak na prvních pět měsíců,“ vysvětlila ředitelka stacionáře Jana Tunysová.

Pouze terapeutická dílna

Z finančních důvodů tak přestala fungovat třetina poskytovaných služeb. Pracuje nyní jen sociálně – terapeutická dílna a odlehčovací služba. To znamená, že sem mohou rodiny umístit své blízké jen dopoledne. Dosud to bylo možné individuálně podle potřeb a zároveň za styku s rodinami.

„V Čechách chybí průhledný systém financování a podle mého názoru peníze rozdělují lidé, kteří nemají o tomto problému potřebné znalosti,“ řekla Jana Tunysová.  Podle informací dostupných Deníku je Rváček jediným zařízením v kraji, které omezilo svou činnost.

"Jistě, že jsme jediní; jsme také jediní tohoto typu, a proto potřebujeme dostatek prostředků na plné fungování,“ sdělila Tunysová.

Obnoví činnost?

Podle místostarosty Josefa Šimka by město uvítalo, kdyby Rváček mohl zase obnovit plnou činnost. Město přispívá každý rok na jeho provoz, v minulém roce se ale příspěvek snížil o polovinu a o výši toho letošního se bude teprve jednat.