Děkujeme vám za vaše fotografické příspěvky!

Vyšetřování nehody pokračuje

I ve čtvrtek pokračuje vyšetřování výbuchu nitroglycerinu v areálu firmy Explosia, a.s., v Semtíně. Na místě jsou nejen hasiči, ale také kriminalisté. "V osm hodin ráno do areálu firmy vyjel vyšetřovací tým z řad hasičů HZS Pardubického kraje. Tým má za úkol ohledat místo události a v troskách budov zjistit, zda začalo ve výrobně trhavin nejprve hořet a poté následoval výbuch či požár vypukl až po výbuchu," uvedla Vendula Horáková, mluvčí krajských hasičů.

Obvodní báňský úřad v Trutnově shromáždí důkazy o výbuchu nitroglycerinu v Explosii nejspíš do konce týdne. "Příčina neštěstí bude jasná do měsíce," řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek. Ve středu ráno explodovala v podniku výrobna dynamitové trhaviny Perunit. Čtyři lidé jsou stále nezvěstní, devět lidí se zranilo lehce.

"Ve čtvrtek předpokládáme výslechy svědků, pokud toho budou schopni. Já si myslím, že ukončení shromažďování těch důkazů by nemělo trvat déle než do konce tohoto týdne," sdělil Machek.

Pracovníci báňského úřadu ve středu ohledali místo neštěstí, popsali jej do protokolu a zajistili dokumentaci o výrobě trhaviny. Na všem spolupracují s policií. Perunit se používá v civilním sektoru zejména v podzemí pro ražbu překopů a ražbu ve skalním masivu.

Podle Machka nyní nelze přesně říct, zda vybouchl nitroglycerin. Je to látka velmi nestabilní a už při malých mechanických a tepelných podnětech exploduje.
"Samozřejmě verzí je několik, bylo by nezodpovědné spelukovat o možných příčinách. Otázka množství a zda vůbec to byl nitroglycerin, to všechno je spekulace a nic z toho není podloženo," doplnil Machek.

Firma Explosia v místě neštěstí odstavila výrobu, nyní pracuje na jejím obnovení. Podnik nabídl lidem, kterým tlaková vlna poškodila nemovitosti, odškodnění. Prý se už poškození ozývají. "Škody v areálu budou v milionech, škody mimo areál Synthesie a Explosie ve stotisících, nepředpokládám, že by byly vyšší," uvedl mluvčí firmy Jiří Simandl.

Dělo se ve středu


Podle posledních informací z místa je již téměř jisté, že čtyři pohřešovaní zaměstnanci jsou mrtví. Nepřímo to naznačují sami záchranáři přímo z místa.

"Záchranky už nebudou potřeba"

"Záchranné práce fakticky nezačaly. Záchranáři i hasiči stojí za hranicí bezpečného perimetru, k místu výbuchu se ještě nikdo nevydal. Není to bezpečné, není to ani možné. Bylo nám řečeno, že se všude kolem mohou povalovat zbytky nevybuchlého materiálu, který kdykoliv může znovu explodovat. K místu výbuchu se dá kvůli bezpečnosti přiblížit jen na určitou vzdálenost. Část ochranného valu kolem bunkru je zcela pryč, celé místo vypadá jako po náletu. Z místa jsme v této chvíli stáhli naše posádky, ale několik vozů i nadále necháváme v pohotovosti pro případ dalšího výbuchu," uvedl před polednem ředitel Záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.

Záchranáři ale s těžkým srdcem přiznávají také to, že sanitky jsou v pohotovosti již jen kvůli případným zraněním záchranářů. "Po třech a půl hodinách asistence záchranné služby na místě jsme byli krizovým štábem odvoláni z místa s tím, že asistenci záchranné služby již nebude potřeba," upřesnil Svoboda. Tento postup znamená jediné - naděje, že by čtyři pohřešovaní vůbec mohli být naživu, už bohužel není. To před čtrnáctou hodinou nepřímo potvrdil i odjezd kynologické jednotky Městské policie Praha specializované na hledání zavalených osob. „O další asistenci na místě následující den jsme zatím nebyli požádáni, jsme ale připraveni vyhovět, pokud bude potřeba,“ uvedla mluvčí pražských strážníků Jana Přikrylová.

Podle dosud nepotvrzených informací měli být tři lidé v okamžiku výbuchu přímo v podzemním bunkru, čtvrtý se měl nacházet venku. Bunkr jako takový doslova přestal existovat. Možnost, že by někdo přežil takový výbuch, je nulová. Podle posledních informací z místa navíc vybuchla jen asi polovina trhaviny, která v bunkru byla.

Policie odpoledne povolala do areálu chemičky všechny dostupné policisty, řádově jich v areálu měla být asi stovka. Ti mají za úkol projít v rojnicích areál a pátrat po ostatcích pohřešovaných pracovníků.

"Vyšetřovací komise společnosti Explosia ukončila předběžné ohledání místa nehody. Stále pohřešujeme čtyři zaměstnance a z devíti lehce zraněných zaměstnanců jsou ještě dva v péči lékařů," uvedla večer mluvčí společnost Jaroslava Doležalová.

První zprávy

V ranních hodinách otřásl okolím Semtína obrovský výbuch. V areálu firmy Explosia, a. s., došlo k výbuchu nitroglycerinu. "Nitroglycerin je po chemické stránce trojnásobným esterem alkoholu glycerolu s kyselinou dusičnou. Je to olejovitá bezbarvá až nažloutlá kapalina, která se velmi snadno explozivně rozkládá za uvolnění značného množství energie. Jako základní složka dynamitu představuje jednu z klíčových sloučenin ve výrobě trhavin v 19. a 20. století a i v současné době je častou surovinou pro výrobu různých plastických trhavin," uvedla Vendula Horáková, mluvčí krajských hasičů.

Po výbuchu byl vidět nad Semtínem i mrak. Majitelé několika obchodů v Lázních Bohdanči dokonce hlásí rozbité výlohy. „Skleněná tabule výlohy vyjde asi na dvacet tisíc korun. V Semtíně jsme samozřejmě byli, nejdříve se s námi moc nechtěli bavit, potom ale přislíbili, že někoho pošlou, aby škodu zdokumentoval a dohodl vyrovnání,“ uvedla jedna z provozovatelek prodejny v Bohdanči.

Vnitropodnikoví hasiči uvedli, že nehrozí žádné nebezbečí pro životní prostředí. Povýbuchový hřib obsahoval pouze zplodiny výbuchu a rozptýlené zdivo.

Výroba v okolí nehody byla zastavena, ve vzdálených částech areálu pokračuje.

Čtyři zranění a čtyři pohřešovaní

Na místě události bylo původně hlášeno zranění čtyř osob, firma později údaj opravila na devět osob. Ty byly již odvezeny do nemocnice. "Měly převážně řezné rány od skla. Dál čekáme na vyprošťovací práce," řekla Helena Škuligová z krajské záchranné služby.

Po dalších čtyřech zaměstnancích se ale pátrá. Výbuch totiž srovnal se zemí jednu budovu a trosky prohledávají kynologové.

"Na místo vyjela ihned podniková jednotka hasičů a na pomoc vyjela také jednotka profesionálních hasičů z Pardubic. Informována o situaci byla i česká inspekce životního prostředí. Je možné, že po výbuchu ve výrobně trhavin došlo k zasypání či zavalení osob. Na místo proto vyrážejí kynologové. Podle prvotních informací jsou na místě čtyři pohřešované osoby," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

O půl desáté dorazila na místo havárie také městská policie z Prahy, která sebou přivezla psy na vyhledavání osob.

Zaměstnanci i rodiny pohřešovaných zaměstnanců jsou o vývoji situace průběžně informováni.

Záchranné práce nezačaly

Přímo na místě výbuchu stále nemohou probíhat záchranné práce. Zatím se prohledává okolí výbuchu, do jeho epicentra ovšem záchranáři nemohou zasáhnout z bezpečnostních důvodů. Nejsou si totiž jisti, kolik výbušné látky se na inkriminovaném místě ještě může nacházet.

Podle našich informací došlo k výbuchu přímo ve výrobním zařízení, nejednalo se tedy o sklad.

„Jedna budova je zničená, kolem místa výbuchu se povalují traverzy. Do firmy už volali i lidé z Polabin, kteří hlásili, že jim výbuch vysklil okna,“ uvedl jeden ze zaměstnanců Explosie. Při výbuchu se zničil objekt o rozměrech přibližně deset krát deset metrů.

Tlaková vlna

Podle informací Deníku byla tlaková vlna cítit i na některých místech vzdálených až 50 kilometrů od Pardubic.

Výbuch zaznamenali například obyvatelé Ohrazenic. "V tu chvíli jsem si uvědomil, jak se asi mohli cítít lidé v Japonsku, i když tento otřes byl nesrovnatelně slabší," řekl Deníku rezident z Ohrazenic.

Podobný zážitek hlásí i obyvatel Polabin: "Cítil jsem, jak se otřásl dům a okna".

"Šla jsem k doktorovi a slyšela šílenou ránu. Úplně se otřásla celá budova. Vyběhla jsem ven a viděla mrak. Vypadal jak atomový hřib. Hodně mě to vylekalo", svěřila se našemu listu paní z Pardubic.

Otřesy zaznamenali dokonce i lidé v Hradci Králové.

Náměstek Línek: Ohrožení obyvatel nehrozí

Bezpečnostní rada Pardubického kraje je od středečního rána průběžně informována o situaci ve společnosti Explosia, kde v 6.45 hodin došlo k výbuchu nitroglycerinu. Na místo se neprodleně dostavil úřadující šéf bezpečnostní rady Pardubické kraje Roman Línek. Jednal s generálním ředitelem společnosti Josefem Tichým, podle kterého bezprostřední ohrožení obyvatel Pardubického kraje nehrozí.

Zatím nebylo nutné svolat Bezpečnostní radu Pardubického kraje. „V současné době nemáme žádné informace, z nichž by vyplývalo bezprostřední ohrožení obyvatel Pardubic a okolních obcí. Situaci na místě řeší podnikoví hasiči ve spolupráci s profesionálními sbory, policií a záchrannou službou,“ uvedl náměstek Línek. Dodal, že ředitel podniku jmenoval vyšetřovací komisi, která by měla zjistit příčiny výbuchu. „Jsme v telefonickém kontaktu, pokud by se stav jakkoliv změnil, bude společnost Explosia veřejnost okamžitě informovat.“

Nejhorší havárie byla před čtvrtstoletím

Následky středečního neštěstí jsou ale podle všeho podstatně menší, než škody, které způsobil před čtvrtstoletím největší výbuch v semtínské továrně. Krátce před polednem 28. května 1984 explodoval sklad střelného prachu a následná tlaková vlna zabila pět lidí a na dvě stovky jich zranila. Materiální škody utrpěla nejen chemička, ale také stavby v širokém okolí, podle pamětníků tehdy vzaly za své okna nebo výkladní skříně v nedalekých Pardubicích, ale i téměř 20 kilometrů vzdálené Chrudimi.

Příčinou neštěstí byla nepozornost při manipulaci s vozíkem, který převážel střelný prach. Tření železné hrany vozíku o nákladovou rampu způsobilo jiskry, které způsobily vznícení převáženého nákladu a následně i výbuch celého skladu, po kterém zbyl jen kráter. Následky ale mohly být ještě horší, nebýt toho, že několik dní před výbuchem ze skladu většinu střelného prachu odvezli pryč.

Jaroslav Zárybnický, personalista Správy a údržby silnici Pardubického kraje, si velký výbuch v semtínské továrně v roce 1984 pamatuje. „Tehdy jsem byl v Chrudimi, ale detonace mi i tam připadala větší než dnes. Byl jsem ale venku, kdežto dnes v budově a okna to asi dost ztlumila,“ uvedl Zárybnický.

V semtínské chemičce došlo k nehodě i v červenci minulého roku - Článek najdete ZDE!

HAVÁRIE V SEMTÍNĚ A PARDUBICKÉM PARAMU

• 26. dubna 1929 došlo v továrně na látky výbušné EXPLOSIA Semtín k výbuchu, při němž zahynuli dva dělnici. Za tři dny nato, 29. dubna 1929, došlo k dalšímu výbuchu, který si vyžádal život dalších pěti zaměstnanců.

• 10. dubna 1937 došlo v 10.03 hodin v semtínské EXPLOSII k výbuchu, který si vyžádal 4 mrtvé a 18 raněných.

• 10. ledna 1938 došlo v továrně na výbušniny v Semtíně při míšení methalitu k výbuchu, který bylo slyšet až v Pardubicích a při kterém zahynuli čtyři dělníci.

• 18. března 1966 explodovala a následně začala hořet motorová nafta v národním podniku Rafinerie minerálních olejů v Pardubicích.

• V roce 1974 došlo k úniku fosgenu v chemickém závodě, 80 osob bylo zraněno.

• 28. května 1984 vybuchl v n. p. Východočeské chemické závody Synthesia Pardubice střelný prach, který způsobil smrt pěti zaměstnanců, na dvě stě těžkých řezných zranění a tisíce vybitých oken, dokonce až ve dvacet kilometrů vzdáleném Hradci Králové.

• 26. července 1994 došlo kolem půl osmé ráno k rozsáhlému požáru v pardubické rafinerii minerálních olejů PARAMO. Vzniklá škoda se odhaduje na 10 mil. Kč. Při požáru nebylna štěstí nikdo zraněn.

• 26. června 1995 došlo v pardubické Synthesii při přesívání černého prachu na výrobně L-23 k havárii, spojené s výbuchem a požárem, při které byl smrtelně zraněn jeden pracovník, který při převozu do nemocnice zemřel.

• 27. července 1995 došlo v závodě EXPLOSIA v Semtíně k zahoření odpadu z výroby bezdýmového prachu, při němž došlo k popálení čtyř zaměstnanců. Dva byli hospitalizováni v pardubické nemocnici a dva museli být vrtulníkem dopraveni na kliniku popálenin Fakultní nemocnice v Praze na Vinohradech.

• 2. září 1997 v pardubické chemičce Synthesia vybuchla část zařízení ve výrobně barvářského polotovaru. Podle mluvčího firmy Aleše Mokrena byl při explozi poleptán a hospitalizován jeden zaměstnanec, škoda na budově a technologii se odhaduje na 12 až 15 milionů korun.

• 18. března 2004 z chemičky Synthesia unikla do ovzduší směs nitrózních plynů. Načervenalý oblak ohrožoval okolní vesnice.

• 1. května 2005 v rafinerii Paramo nad ránem explodovala nádrž s přibližně sto tunami asfaltu. Následný požár tři hodiny likvidovalo několik profesionálních jednotek včetně hasičů z Hradce Králové. Nikdo nebyl zraněn.

• 4. září 2005 došlo v pardubické chemičce k úniku kyseliny dusičné ze zásobníku objektu E 11. Hasičům byla událost nahlášena až po dvou hodinách. Oznamovatelem nebyla ale chemička, nýbrž obyvatelé a policisté, kteří viděli žlutý mrak nad areálem závodu.

(red, sejk, čtk)