Orkán Kyrill vyvrátil loni v lednu na centrální plošině zhruba 600 stromů a spoustu dalších poškodil. Ještě mnohem horší kalamita se stala ve druhé polovině listopadu, kdy těžký sníh polámal stromy v nadmořských výškách od 350 metrů.


Správce ing. Vladimír Tekverk nám řekl: „U nás byla kalamita snad nejhorší na okrese, podobné to bylo jen v oblasti Klepandy. Přitom poškození je velmi ošklivé, jedná se o vrcholové zlomy na odhadem jedné desetině dřevin.“ Počet postižených stromů je obrovský, půjde o tisíce kubíků poškozeného dříví. Polámané stromy jsou rozptýleny po celé ploše od Brad až po Maršov.


„Nejvíce to odnesly borovice, a o ty nám hlavně jde, ty by měly mít v našich podmínkách prioritu. Potěšilo mě, že dominantní borovice na vyhlídkách zůstaly uchráněny, šel jsem se tam podívat hned, jak to bylo možné,“ doplnil Tekverk.

Zlý týden

Lámání stromů v listopadu trvalo celý týden. Silnice mezi Prachovem a Pařezskou Lhotou byla neprůjezdná. „Silničáři dělali, co mohli, a naši firemní zaměstnanci také. Když se však během odklízení padaly vrcholky stromů v jejich bezprostřední blízkosti, utekli s tím, že nejsou blázni a nenechají se zabít,“ sdělil Tekverk.


Firma J.M. Schlik-Kontinuum, která nese na svých bedrech téměř všechny práce v Prachovských skalách, si domluvila s obecním úřadem týdenní uzávěrku úseku mezi Prachovem a pomníkem F. Lepaře a všechny nebezpečně nakloněné stromy pokácela. Aby bylo možné práci vůbec zvládnout, najala si firma smluvní partnery a v současné době tu pracuje šest mužů se třemi koňmi a s traktorem.

Do sezony hotovo

Vladimír Tekverk nás o jejich práci dále informoval: „Do března, než začne sezona, budeme schopni odklidit polomy od turistických cest, zbytek doděláme, až bude zase klid. Záleží také hodně na počasí. Loni po orkánu Kyrill jsme byli nuceni vše zvládnout za tři měsíce a při odklízení jsme zhuntovali cesty. Kámen na opravu cest jsme potom museli vozit až ze Studence, protože místní lomy byly ještě zavřeny, a obrovským způsobem nám tak vzrostly celkové náklady.


Letos bychom se tomu chtěli vyhnout. V listopadu cesty zamrzly, v tom nám bylo počasí nakloněno, chlapi toho využili a pracovali i o svátcích. V současných hodinách by měli hoši odklízet a pálit roští.“ Jana Šmejcová